Technologia idzie do przodu w bardzo szybkim tempie, co skutkuje pojawianiem się coraz większej ilości rozwiązań mających ułatwić nam życie. Jednym z nich bez wątpienia jest możliwość wprowadzenia do swojego domu inteligentnego sterowania różnymi urządzeniami. Dzisiaj nieco szerzej przyjrzymy się tej opcji i sprawdzimy dlaczego warto w nim uwzględnić także klimatyzację i wentylację. Jeśli planujesz budowę domu lub jego remont – zapraszamy do czytania!
Inteligentny dom – czym jest system smart home?
Na samym wstępie warto poświęcić parę chwil na odpowiedź na pytanie, czym jest smart home. Popularność tego rozwiązania rośnie w bardzo szybkim tempie i nie ma w tym nic, co mogłoby nas zdziwić – kto nie chciałaby bowiem sterować wszystkimi urządzeniami w swoim domu z ekranu smartfona, czy tableta?
Inteligentny dom daje nam właśnie taką możliwość. Jeśli wyposażymy nasz budynek w urządzenia smart, będziemy mieli możliwość kontrolowania ich zdalnie. Niezależnie od tego, czy akurat jesteśmy w pracy, sklepie, czy nawet na wakacjach, będziemy mieli możliwość „zajrzenia” do naszego mieszkania i ustawienia pracy jego różnych urządzeń.
Co więc możemy zrobić za pomocą inteligentnego sterowania w praktyce? Wszystko zależy od tego, jakie urządzenia smart będziemy posiadali. Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań są inteligentne gniazdka – za ich pomocą odetniemy zasilanie naszej lampy, telewizora, czy komputera za pomocą jednego dotknięcia palca. Nie będziemy musieli już więcej kłaść się spać po ciemku – wystarczy, że wyłączymy światło za pomocą telefonu.
System smart home umożliwia też programowanie czasowe, dzięki czemu będziemy mogli dostosować pracę różnych urządzeń do naszego trybu życia. Będziemy mogli również skorzystać z opcji wykrywania ruchu za pomocą specjalnych czujników i dostosować do nich chociażby pracę oświetlenia.
Jak widać po powyższych przykładach, smart home to coś, czym mogą się zainteresować nie tylko fani nowych technologii i innych nowoczesnych rozwiązań. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które może ułatwić codzienne życie właściwie każdemu z nas. Obecnie możemy skonfigurować z nim praktycznie wszystko, od oświetlenia, przez sprzęty AGD i RTV, aż do klimatyzacji i wentylacji. Dlaczego to ostatnie to szczególnie korzystne rozwiązanie?
Klimatyzacja i wentylacja w stylu smart – jak działa?
Zacznijmy od tego, jak działa klimatyzacja i wentylacja w inteligentnym domu. Każdy system będzie składał się z dwóch grup urządzeń. Jedna z nich to czujniki. Ich zadaniem jest monitorowanie jakości powietrza w naszym domu, sprawdzanie wilgotności i temperatury, czy wykrywanie różnych nieprawidłowości. Dzięki temu ostatniemu system inteligentnego domu będzie w stanie wykryć różne czyhające na nas zagrożenia, takie jak tlenek węgla, czy ulatniający się gaz i odpowiednio nas o tym poinformować, niezależnie od miejsca, w którym będziemy się akurat znajdowali.
Kolejna grupa urządzeń w inteligentnym domu to aktory, czyli wszystkie sprzęty wykonujące jakieś działanie zgodne z naszymi komendami, lub wskazaniami systemu. Najlepiej będzie to pokazać na przykładzie – do aktorów należą przykładowo siłowniki w oknach, które będą je mogły uchylić lub zamknąć, w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Innym przykładem aktorów będą kontrolery pracy wentylacji, które zmniejszą jej intensywność wtedy, kiedy wszyscy domownicy będą poza domem
Dlaczego warto postawić na inteligentną wentylację i klimatyzację?
Zarówno systemem wentylacji, jak i klimatyzacji, można sterować ręcznie. Dlaczego więc warto postawić na inteligentne rozwiązania w tym zakresie? Powodów jest kilka i wygoda jest tylko jednym z nich.
Wentylacja czy klimatyzacja w systemie smart home działa zdecydowanie oszczędniej, niż ma to miejsce przy sterowaniu ręcznym. Dzieje się tak dlatego, że system automatycznie zwiększa i zmniejsza jej intensywność w razie potrzeby. Szacuje się, że średnia oszczędność na energii elektrycznej do zasilania tych systemów może wynieść nawet jedną trzecią dotychczasowego zużycia.
Kolejnym powodem, dla którego wentylacja i klimatyzacja w stylu smart to dobry pomysł, jest możliwość dokładnego dostosowania wszystkich parametrów pracy urządzeń do naszych potrzeb. Jeśli będziemy chcieli, żeby nasza wentylacja zaczęła działać mocniej w łazience, kiedy ktoś do niej wejdzie, będziemy mogli to bez problemu ustawić. Innym przykładem może być tutaj także poziom klimatyzacji, który możemy skonfigurować ze zmieniającą się temperaturą na zewnątrz w trakcie dnia – system automatycznie zwiększy moc klimatyzatora w sytuacji, kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie
Inteligentna wentylacja? Rekuperacja!
Zdecydowanie jednym z systemów wentylacyjnych, który najczęściej konfiguruje się z systemem smart home, jest rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dlaczego tak się dzieje?
Wynika to z prostej przyczyny – system rekuperacji nie tylko dba o jakość powietrza, którym oddychamy, ale także pozwala nam zaoszczędzić środki wydawane na ogrzewanie. Rekuperator wstępnie ogrzeje świeże powietrze wpływające do naszego domu i co istotne, użyje do tego ciepła pobranego z powietrza zużytego. Dzięki temu nie będziemy musieli wytracać energii cieplnej na ponowne ogrzewanie budynku po otwarciu okien, czy drzwi.
W połączeniu z inteligentnymi systemami, które automatycznie wykryją, kiedy należy zwiększyć, a kiedy zmniejszyć intensywność działania rekuperacji, nasza potencjalna oszczędność na ogrzewaniu będzie mogła być jeszcze większa.
Smart home a wentylacja i klimatyzacja – podsumowanie
Inteligentny dom to budynek, którym możemy sterować zdalnie za pomocą smartfonu czy innego urządzenia. Można skonfigurować z nim także klimatyzowanie i wentylowanie pomieszczeń. Warto to zrobić, ze względu na wygodę, ale także na nasze bezpieczeństwo i oszczędność zużycia energii elektrycznej w domu. Systemem wentylacyjnym, który się do tego szczególnie nadaje, jest rekuperacja, pozwalająca nam na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku.