Dom szkieletowy to świetna konstrukcja dla tych, którzy chcieliby zbudować swoje wymarzone lokum w szybkim czasie i za przystępną cenę. Niestety to rozwiązanie nie jest pozbawione wad, do których można zaliczyć problemy z parametrami termoizolacyjnymi. Czy w takim wypadku rekuperacja będzie stanowiła dobry pomysł? Za chwilę się temu przyjrzymy – zapraszamy do kompendium wiedzy odnośnie wentylacji w domu szkieletowym!
Czym jest dom szkieletowy/dom kanadyjski?
Dom szkieletowy, nazywany czasem także domem kanadyjskim, to coraz częściej spotykane rozwiązanie w Polsce. Trudno się temu dziwić, gdyż korzystając z drewnianych konstrukcji, jesteśmy w stanie postawić dom znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania klasycznych sposobów budowy.
Na czym polega wyjątkowość domów szkieletowych? Do ich budowy wykorzystuje się szkielet wykonany z drewna. Jedyny moment, kiedy podczas budowy będzie należało wykonać prace mokre, to przygotowywanie wylewki na podłogę – całą resztę zadań można wykonać znacznie prościej i szybciej niż przy klasycznym znoszeniu budynku. Co ciekawe, przy wznoszeniu domów kanadyjskich można postawić na gotowe półprodukty. Jeśli zdecydujemy się na wcześniej przygotowane elementy konstrukcji (takie jak ocieplone ściany z oknami), to czas całej inwestycji również znacznie się skróci.
Jak długo w takim wypadku trwa stawianie domu szkieletowego? Dysponując doświadczoną ekipą i korzystając ze wspomnianych wcześniej prefabrykatów, możemy wykonać całą budowę na przestrzeni od jednego miesiąca, do pół roku. To rewelacyjny wynik, który może pomóc nam zamieszkać w nowym domu już w tym samym roku, kiedy zaczniemy go budować. Oczywiście jednak należy pamiętać, że nie ma rozwiązań idealnych i domy kanadyjskie również mają swoje minusy.
Jednym z nich jest fakt, że w domu opartym na szkieletowej konstrukcji, ciężej będzie nam utrzymać odpowiedni poziom ciepła. Wiele w tym wypadku zależy od konkretnych materiałów izolacyjnych, jednak będziemy musieli być przygotowani na to, że ciepłe powietrze będzie łatwiej opuszczało nasze pomieszczenia niż w sytuacji, kiedy otaczałyby je betonowe mury.
Innym problemem przy domach szkieletowych może być zbyt duży poziom wilgoci. Po raz kolejny jest to związane z nieco gorszymi parametrami izolacji, niż ma to miejsce w przypadku domów murowanych.
Rekuperacja a dom szkieletowy – czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Jeśli jesteśmy zainteresowani budową domu opartego o system szkieletowy, wcale nie musimy obawiać się tak bardzo kwestii wychładzania, czy wilgoci, jak może nam się wydawać. Oba te problemy można rozwiązać za pomocą odpowiedniego systemu wentylacyjnego, czyli mówiąc konkretniej, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ten system nazywany jest też rekuperacją i cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko w przypadku właścicieli domów szkieletowych.
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest rekuperacja. Mówiąc najbardziej ogólnie, to system wentylacyjny, który oprócz gwarantowania nam jak największego i najdokładniejszego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami, jest w stanie także je ogrzać. Co więcej, nie wykorzystuje do tego żadnych dodatkowych zasobów, gdyż odzysk ciepła odbywa się pomiędzy powietrzem zużytym a świeżym.
Jak to jest możliwe? Zużyte powietrze z naszych pomieszczeń trafia do systemu wentylacyjnego, gdzie przez system specjalnych kanalików jest odprowadzane na zewnątrz budynku. W tym samym czasie z zewnątrz pobierane jest świeże powietrze, które jest odpowiednio filtrowane i wprowadzane do drugiego systemu kanałów. Ciepłe i chłodne powietrze płynie bardzo blisko siebie, ale się nie miesza – dzięki temu w naszym domu będzie zawsze ciepło, natomiast my nie będziemy musieli obawiać się o jakość powietrza.
Dlaczego rekuperacja i dom szkieletowy to takie dobre połączenie?
Rekuperacja może zostać zastosowana praktycznie w każdym budynku, jednak w przypadku domu szkieletowego wydaje się mieć to jeszcze więcej sensu. Dlaczego? Przede wszystkim będziemy mogli mieć system, który zadba o jakość powietrza i jednocześnie pozwoli nam efektywniej utrzymywać ciepło. Obie te rzeczy są niezwykle ważne w przypadku domów szkieletowych i nie należy ich lekceważyć, jeśli chcemy, by dom wytrzymał w jak najlepszym stanie przez długi czas.
Pamiętajmy także o tym, że jakość wdychanego przez nas powietrza ma również kluczowe znacznie dla naszego zdrowia. Przebywanie w pomieszczeniach z rozwijającymi się zarodnikami pleśni i grzybów nie będzie wskazane dla nikogo, tym bardziej, jeśli skarżymy się na problemy z alergią, czy mamy w domu zwierzęta i małe dzieci.
O czym należy pamiętać przy rekuperacji w domu szkieletowym?
Rekuperacja w domu szkieletowym powinna być dokładnie zaplanowana już na etapie wznoszenia naszego nowego lokum. Dotyczy to zresztą nie tylko rekuperacji, gdyż domy kanadyjskie są znacznie mniej podatne na modyfikacje niż domy murowane – przykładowo ściany przeznaczone na powieszenie ciężkich szafek powinny zostać uprzednio właściwie wzmocnione. Warto również zwrócić szczególną uwagę na kwestię izolacji i użytych do tego materiałów – im lepiej nasz budynek będzie izolował ciepło, tym większą oszczędność na rachunkach i mniejszy poziom wilgoci zapewni nam rekuperacja.