Zaznacz stronę

Wszystko co warto wiedzieć o gruntowym wymienniku ciepła

GWC

Ceny energii elektrycznej i ogrzewania szaleją jak nigdy dotąd. Przez zaistniałą sytuację coraz bardziej skłonni jesteśmy rozejrzeć się za rozwiązaniami, które chociaż trochę obniżą nasze rachunki. Do tego celu może nam przysłużyć gruntowy wymiennik ciepła. Urządzenie to niesie ze sobą wiele zalet, w tym energooszczędność, a dodatkowo jest to sposób na rozszerzenie naszego systemu rekuperacji. Czym jest gruntowny wymiennik ciepła? Jak działa? Jakie istnieją rodzaje tego urządzenia? Tego i wiele więcej dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Życzymy miłej lektury.

Gruntowy wymiennik ciepła – co to jest?

Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie, które ma na celu wspomagać system wentylacji mechanicznej w domu. Jego zadaniem jest podnoszenie i obniżanie temperatury świeżego powietrza, które doprowadzane jest do jego wnętrza przy pomocy rekuperacji. Krótko mówiąc – GWC (Gruntowy wymiennik ciepła) zwiększa efektywność energetyczną systemu wentylacji mechanicznej. To urządzenie zapobiega powstawaniu różnic temperatur w procesie wentylowania budynku, dzięki czemu podnosi komfort cieplny pomieszczeń. Dodatkowo chroni przed stratami energii. Gdy temperatura powietrza jest niższa niż gruntu, powietrze, które przepływa przez GWC zostaje ogrzane. Dlatego też, podczas okresu zimowego, warunki te są bardzo często spełnione, dlatego korzystanie z tego rozwiązania niesie ze sobą tak dużo korzyści. Jednak warto zaznaczyć, że korzystanie z tego urządzenia latem również niesie ze sobą szereg zalet. Powietrze, zanim trafi do domu, jest chłodzone. Temperatura może spaść nawet o ponad 10 stopni Celsjusza, co na pewno będzie korzystne w najbardziej upalne dni. 

Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje właściwości geotermalne ziemi, które są zaliczane do kategorii odnawialnych źródeł energii. Urządzenie to działa na zasadzie wymiany ciepła z gruntu. Ten, gromadzi energię termiczną i akumuluje ciepło, także to pochodzenia słonecznego, konwekcji czy opadów. 

Gruntowy wymiennik ciepła – zasada działania

GWC(Gruntowy Wymiennik Ciepła) ma dwa zadania:  podgrzewa powietrze zimą, a schładza je latem. Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, to powietrze, zanim trafi do rekuperatora, jest podgrzewane przez gruntowy wymiennik ciepła. Dodatkowo, powietrze z GWC jest dodatkowo nawilżane. Latem pełni funkcję odwrotną – ochładza powietrze, zanim to trafi do wnętrza budynku, nawet o kilkanaście stopni. Do tego celu wykorzystywana jest energia skumulowana w gruncie. Tak jak w przypadku zimy, powietrze jest dodatkowo nawilżane. 

Gruntowy wymiennik ciepła – zalety i wady

Jak każde urządzenie, nawet takie świetne jak GWC, ma swoje wady i zalety. Wcześniej pisaliśmy o najważniejszych plusach tego rozwiązania, jednak warto napomknąć o innych, wartych odnotowania.

Zalety 

  1. Naturalne chłodzenie powietrza,
  2. możliwość regulowania poziomu wilgotności,
  3. niskie koszty eksploatacji,
  4. usuwanie smogu,
  5. zmniejszenie alergenów i drobnoustrojów w powietrzu,
  6. wsparcie dla systemu klimatyzacji.

Można do tego dorzucić zalety, takie jak te, o których wspomnieliśmy wcześniej, czyli: energooszczędność i poprawa komfortu cieplnego. 

Wady

Gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie, którego wady są niewielkie, w stosunku do tego co dostajemy. Jakie są wady GWC? Są to przede wszystkim: konieczność wymiany filtrów, temperatury uzyskiwane są przy najniższych i najwyższych spektrach temperatur i koszt wykonania i montażu urządzenia jest dosyć wysoki. Jednak warto zaznaczyć, że wysoka inwestycja bardzo szybko się zwraca. W późniejszych rozdziałach opisujemy jaki koszt trzeba będzie ponieść, aby cieszyć się gruntowym wymiennikiem ciepła. 

Gruntowy wymiennik ciepła – rodzaje

Na Polskim rynku możemy znaleźć trzy rodzaje gruntowych wymienników ciepła. Dzieli się je ze względu na sposób wymiany ciepła. Dlatego też, wyróżniamy:

  • Gruntowy wymiennik ciepła rurowy – Stosuje się go w niewielkich instalacjach wentylacyjnych. Strumień powietrza w tym wymienniku jest rozdzielany na kilka rurociągów, które łączą się ponownie na końcu urządzenia. Służy to zwiększeniu powierzchni wymiany ciepła.
  • Gruntowy wymiennik ciepła płytowy – Płyty z tworzywa sztucznego ułożone są w rzędach, aby tworzyć przestrzeń do wymiany ciepła między przepływającym powietrzem i podłożem.
  • Gruntowy wymiennik ciepła żwirowy – Przez bezpośredni kontakt ze żwirem lub kruszywem o dużej granulacji, GWC może wymieniać energię.

Ile kosztuje montaż gruntowego wymiennika ciepła?

Koszt wykonania i montażu GWC zależny jest od wielu czynników i może się różnić. Jednak szacuje się, że inwestycja w ten system może kosztować nas od 2 do 14 tysięcy złotych. Jednak inwestycja bardzo szybko się zwraca. Zwrot ten można zaobserwować przede wszystkim na rachunkach za ogrzewanie. W czasach, gdy ceny energii i wytwarzania ciepła rosną w zastraszającym tempie, to GWC może nam się spłacić, o wiele szybciej niż mogłoby nam się wydawać. 

Podsumowanie

Gruntowy wymiennik ciepła to inwestycja, która się opłaca. Nie tylko zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie, ale uzyskamy świeże, wolne od zarazków i naturalnie schłodzone lub ocieplone powietrze. Jednocześnie zadbamy o nasze środowisko naturalne, które przez użycie paliw kopalnych, jest coraz bardziej zagrożone.