Zaznacz stronę

Wytyczne dla domu z rekuperacją – na co zwrócić uwagę

sypialnia z rekuperacją

Domy, które mają zostać wyposażone w system wentylacji mechanicznej, nie są poddane żadnym szczególnym wymogom technicznym. Istnieje jednak kilka elementów wartych przygotowania, aby system działał w sposób w pełni optymalny. Zaniedbanie pewnych kwestii może obniżyć skuteczność jaką niesie rekuperacja, co obniżałoby opłacalność całej inwestycji.

1. Wentylacja grawitacyjna – musi zostać zaślepiona!

Przede wszystkim wentylacja grawitacyjna, która dotychczas była wykorzystywana w domu, nie ma już racji bytu. Oczywiście nie istnieje potrzeba demontowania kanałów wentylacyjnych, ale konieczne jest zaślepienie otworów wentylacyjnych.

Co również podkreślamy, funkcjonowanie dwóch układów wentylacji jest niezgodne z prawem, należy więc zadbać o wyłączenie dotychczasowego systemu i postawić wyłącznie na rekuperatory. Dopuszcza się jedynie zastosowanie osobnego systemu wentylacji grawitacyjnej w niektórych pomieszczeniach, takich jak np. garaż.

2. Drzwi – jakie powinny być?

W domu, w którym funkcjonuje rekuperacja, należy zadbać o drzwi ze stosownym wycięciem umożliwiającym swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami. Wynika to z faktu, że nie wszystkie pokoje będą wyposażone w system wentylacji, a brak takich wycięć uniemożliwiałby skuteczne wentylowanie budynku.

Z kolei miejsca, gdzie wentylacja mechaniczna nie może być stosowana (np. garaż czy kotłownia), należy odgrodzić bardzo szczelnymi drzwiami, zapobiegającymi przepływowi powietrza. Powinny one posiadać dodatkowe uszczelki, jak i np. wykorzystywać podwójny próg.

3. Rekuperacja w domu z kominkiem

Myśląc o kominku w domu, w którym stosowana jest wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji, należy zdecydować się na kominek z zamkniętą komorą spalania. Co dla niego charakterystyczne, zaciąga on powietrze z zewnątrz budynku.

Posiadając kominek warto jednocześnie postawić na odpowiedni rekuperator. Istnieją rekuperatory dysponujące zabezpieczeniem kominowym, zapobiegającym zaciąganiu powietrza z kominka. Polecamy, aby mieć to na uwadze!

Ventido - wentylacja, rekuperacja - hurtownia Szczecin

4. Okna przy rekuperacji

Okna w domu z wentylacją mechaniczną nie powinny posiadać żadnej formy mikrowentylacji czy rozszczelnienia. Najlepiej, aby były one całkowicie szczelne i nie przyczyniały się do niekontrolowanej wymiany powietrza w budynku. Co więcej, nowoczesne rekuperatory pozwalają na wietrzenie domu właśnie z uwzględnieniem otwartych okien, dając np. możliwość wyłączenia wentylatora nawiewnego.

Na etapie budowania domu należy więc uwzględnić instalację okien, które nie będą wpływały na utratę ciepła. W przypadku, gdy wentylacja z rekuperacją przygotowywana jest do istniejącego już budynku, warto rozważyć albo uszczelnienie okien, albo ich wymianę.

5. Okap kuchenny – tylko niezależny kanał!

Jeżeli w budynku ma funkcjonować okap kuchenny, należy koniecznie wyposażyć go w niezależną instalację: jego kanały wentylacyjne nie powinny być wspólne z wentylacją mechaniczną przygotowaną dla reszty domu. Wynika to z faktu, że tłuste oparty mogłyby zabrudzić pozostałe kanały, a nawet przyczynić się do awarii całego systemu.

Obecnie zaleca się rezygnację z okapu, aby nie zaburzać zrównoważonej wymiany powietrza w budynku. Zamiast tego można wykorzystać nowoczesny pochłaniacz, który zasysa powietrze i odfiltrowuje zanieczyszczenia. Jest to ekonomiczne, bezpieczne i wygodne rozwiązanie.

6. Komin – nie jest potrzebny

Rekuperacja nie wymaga stosowania tradycyjnego komina, stanowiącego ujście dla systemu wentylacyjnego. Jego zastosowanie może jednak być konieczne w przypadku domu z kominkiem, a co więcej – może on być niezbędny, jeśli w budynku dodatkowo zainstalowana została wentylacja grawitacyjna (np. w garażu).

Brak dużych wymogów co do systemu rekuperacji!

Nasz dom nie musi spełniać szczególnych wymogów, jeśli zdecydujemy się na montaż wentylacji z rekuperacją. Wszelkie wymogi mają dość podstawowych charakter i wiążą się przede wszystkim ze szczelnością drzwi oraz okien. Większość prac przygotowawczych można wykonać niewielkim kosztem, w krótkim czasie i bez dużych niedogodności!