Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach to problem wielu gospodarstw domowych w Polsce. Przyczyny takiego stanu rzeczy są przeróżne, od zbyt małej temperatury panującej w naszym lokum, przez niewłaściwą wentylację czy nawet zbyt długo pozamykane okna. W myśl porzekadła, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, zajmijmy się dzisiaj omówieniem kwestii pojawiania się wilgoci w naszych pomieszczeniach. W tym wypadku zdecydowanie lepiej jest nie dopuścić do sytuacji, gdzie wilgoć w domu w ogóle się pojawia, gdyż powstała w jej wyniku pleśń może być bardzo trudna do wyplenienia, dodatkowo jest niezwykle szkodliwa dla zdrowia. Jakie są sposoby na to, by nigdy nie zagościła na naszych ścianach?
Zagrożenia zdrowotne związane z wilgocią w domu
Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna być utrzymywana w okolicach od 40 do 60%. O ile samo przebywanie w miejscu, gdzie ta wilgotność jest większa, nie stanowi dla nas bezpośredniego zagrożenia, to powstałe w jej wyniku ogniska pleśni i grzybów już tak. Jeśli nieprzyjemne, ciemne wykwity pojawią się na naszej ścianie, musimy mieć świadomość dwóch rzeczy – po pierwsze bardzo szpecą one mieszkanie i z czasem rosną do dużych rozmiarów, których usunięcie może się wiązać z gruntownym remontem. Po drugie grzyby pleśniowe bytujące na naszych ścianach są dla nas ekstremalnie niebezpieczne, a długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, gdzie zdążyły się one zadomowić, może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Alergia, astma, problemy z oddychaniem, uporczywy kaszel, infekcje dróg oddechowych – te wszystkie mało przyjemne scenariusze są możliwe, jeśli nie zadbamy o właściwy poziom wilgotności w domu. Zastanówmy się teraz, w jaki sposób możemy zapewnić naszym pomieszczeniom odpowiednie warunki, by na ich ścianach nie pojawiła się choćby najmniejsza ciemna plamka.
Izolacja domu
Właściwa izolacja cieplna naszego domu to podstawowy sposób na walkę z wilgocią, obok zapewnienia optymalnej wentylacji pomieszczeń. Jeśli nie zadbamy o właściwe zaizolowanie ścian, grozi nam powstanie mostków ciepła. Co to takiego? Najprościej mówiąc, to wszystkie najbardziej newralgiczne punkty, przez które z domu ucieka ciepło. Są to najczęściej futryny, framugi, łączenia ścian z sufitem i inne tego typu miejsca. Jedynie dokładnie sprawdzenie szczelności warstwy izolacyjnej jest w stanie zagwarantować nam brak wykwitu pleśni w tych miejscach.
Osuszacze powietrza
Tak jak zostało nadmienione w poprzednim akapicie, optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi od 40 do 60%. Osuszacz powietrza jest w stanie pomóc nam ją obniżyć poprzez wychwytywanie cząstek wody osadzających się w powietrzu. Zaletą tego rozwiązania jest z całą pewnością fakt, że podstawowy osuszacz powietrza nie jest dużym wydatkiem i dzięki niewielkim gabarytom możemy umieścić go w praktycznie każdym pomieszczeniu. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są w stanie wychwycić z powietrza także dym, co z pewnością docenią palacze. Niestety w przypadku dużej wilgotności i sporego pomieszczenia tak niewielkie urządzenie jak osuszacz może nie sprawdzić się w takiej mierze, jak oczekujemy.
Odpowiednia temperatura w domu
Należy pamiętać, że grzyby pleśniowe najchętniej mnożą się wtedy, kiedy mają właściwą dla siebie wysoką wilgotność i niską temperaturę, więc jeśli nasz dom nie będzie odpowiednio ogrzany, na jego ściany szybko wkradnie się grzyb. Nawet jeśli udało nam się usunąć wszystkie mostki ciepła, w dalszym ciągu powinniśmy pamiętać o właściwym ogrzaniu całego budynku.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Zdecydowanie najlepszą opcją do zapewnienia odpowiedniego poziomu wilgoci w domu jest system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Co to jest? Najprościej mówiąc, są to wentylatory, które najczęściej możemy uregulować zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem – w wypadku zbyt małej recyrkulacji powietrza wystarczy tylko wzmocnić pracę urządzenia. Dodatkowo wymiennik jest w stanie przekazać ciepło z powietrza domowego temu, które pobiera z zewnątrz, nie musimy więc myśleć o dodatkowym ogrzewaniu podczas pracy wentylatora. To nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie jest wybierane coraz częściej, ponieważ pozwala nam oszczędzić zarówno środowisko, jak i pieniądze.
Jak widać, wentylacja z rekuperacją jest zdecydowanie najlepszą opcją, by zapobiegać powstawaniu wilgoci w domu z racji tego, że jej funkcjonalność łączy niejako wszystkie wymieniane wcześniej rozwiązania. Po pierwsze wentylacja zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, którego brak jest często źródłem pojawiania się wilgoci. Po drugie taki system, za pomocą specjalnych filtrów, jest w stanie oczyścić pobierane powietrze z zanieczyszczeń, w tym także z zarodników grzybów. Po trzecie wymiennik w systemie wentylacyjnym dba o to, by z naszego domu nie uciekła nadmierna ilość ciepła, co bez zwiększenia ogrzewania mogłoby się skończyć obniżeniem temperatury i stworzeniem lepszych warunków do rozwoju grzybni.