Zaznacz stronę

5 najczęściej zadawanych pytań o rekuperacji

5 pytań o rekuperacje

Rekuperacja jest nowoczesnym systemem wentylacji mechanicznej, pozwalającym na odzyskiwanie ciepła z powietrza. Jest bardziej wydajna niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, przez co budzi zainteresowanie coraz większej liczby osób. A o co pytają one najczęściej?

1. Czy w domu potrzebna jest wentylacja?

Wentylacja jest niezbędna do utrzymania zdrowia mieszkańców w dobrym stanie, poprzez odprowadzanie zużytego powietrza poza budynek. Jest to konieczne, bowiem przebywając w domu, zużywamy tlen i generujemy zanieczyszczenia: drobiny tłuszczów, kurz, cząstki detergentów, zapachy czy wilgoć. Brak sprawnej wentylacji sprzyja też rozwojowi pleśni, która szkodzi ludziom i konstrukcji budynku.

Większość domów posiada wentylację grawitacyjną. Jednak nowoczesnym sposobem wentylowania pomieszczeń jest rekuperacja, która posiada wiele zalet. Jest to wentylacja odzyskująca ciepło z powietrza, a jej najważniejszym elementem jest rekuperator. To przez niego przechodzi powietrze, które opuszczając budynek, zostawia w nim swoje ciepło. Następnie jest ono przekazywane na strumień powietrza, który dopiero ma trafić do pomieszczeń. W efekcie do domu wprowadzane jest czyste, zdrowe i co ważne – ciepłe powietrze.

2. Czy rekuperacja jest skuteczniejsza niż wentylacja grawitacyjna?

Działanie wentylacji grawitacyjnej oparte jest na regularnym napływie chłodnego powietrza do wnętrza budynku. Dochodzi wtedy do wytworzenia różnicy ciśnień (pomiędzy pomieszczeniem a warunkami panującymi na zewnątrz domu) i do powstania ciągu powietrza. Dzięki niemu zużyte powietrze zostaje usunięte poza budynek i zastąpione świeżym.

Aby jednak chłodne powietrze mogło dostać się do budynku, muszą znajdować się w nim nawiewniki. Wyposaża się w nie szczelną stolarkę okienną, która jest nieprzepuszczalna dla powietrza. Niestety spełniają one swoją rolę tylko wtedy, gdy temperatura na dworze spada poniżej 12°C. Oznacza to, że wentylacja grawitacyjna nie działa latem. Zimą natomiast jest przyczyną wychładzania pomieszczeń.

Żaden z powyższych problemów nie występuje w domu z rekuperacją. Jej działanie jest niezależne od temperatury za oknem i pogody. Do jej działania wymagane są także szczelne okna, które nie przepuszczają zimnego powietrza do budynku. Tym samym nasze pomieszczenia nie wychładzają się a rekuperacja może pełnić swoją rolę: wentylować pomieszczenia i odzyskiwać ciepło.

3. Czy rekuperacja gwarantuje czyste powietrze w domu?

Tak. Zanim strumień powietrza pobranego z dworu trafi do wymiennika ciepła (gdzie zostaje ogrzany), przechodzi przez filtr. Powietrze do domu trafia więc dopiero po oczyszczeniu. Poziom dokładności oczyszczania zelży od rodzaju zastosowanego filtru. Do wyboru mamy klika z nich.

  • Podstawowe – o klasie G4, które oczyszczają powietrze z piasku, włókien, grubego pyłu i kurzu. Są montowane po obu stronach urządzenia. Zatrzymują najgrubsze, wielkocząsteczkowe zanieczyszczenia.
  • Dokładne – zatrzymujące pyły PM10 i w mniejszym stopniu PM2,5, które obecne są w smogu. Są to filtry klasy F7, które oprócz dużych cząstek zatrzymują także pyłki roślin, zarodniki grzybów, dym tytoniowy i bakterie.
  • Zaawansowane – najdokładniejsze, zazwyczaj węglowe, zatrzymujące prawie każdy rodzaj pyłów, wirusy i bakterie.

4. W jakich domach można zamontować rekuperację?

System ten sprawdzi się w każdym domu – nowo budowanym, jak i w tym, który jest zamieszkały. Warto jednak pamiętać, że system rekuperacji należy uwzględnić już na etapie projektowania domu. Jest to istotne dlatego, aby w projekcie nie zaplanować wentylacji grawitacyjnej. Posiadanie dwóch systemów wentylacyjnych jest bowiem niedopuszczalne. A jeśli została już ona wybudowana, należy ją zaślepić.

Także i sam dom musi cechować się parametrami, które pozwolą rekuperacji na sprawne działanie. Należy więc pamiętać, aby wszystkie drzwi w domu miały podcięcia, umożliwiające swobodną rotację powietrza między pomieszczeniami. Sam budynek musi być też zaizolowany, aby nie uciekało z niego ciepło, odzyskiwane przez rekuperator. Szczelne muszą być także okna, aby nie dopuszczały chłodnego powietrza z dworu. Samą instalację można natomiast poprowadzić zarówno w stropie, jak i podłodze domu.

5. Jakie są zalety posiadania rekuperacji?

Rekuperacja niesie ze sobą szereg korzyści dla domu i zdrowia jego mieszkańców. Jakie są najważniejsze?

  • Gwarancja oddychania czystym, przefiltrowanym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń i alergenów.
  • Nieustanna i skuteczna wentylacja całego domu, niezależna od pogody i temperatury.
  • Prędkość procesu wentylacji można regulować (jeśli w domu zrobi się zbyt duszno lub pojawi się za dużo wilgoci, można zwiększy bieg pracy rekuperatora i pozbyć się wspomnianych problemów).
  • Budynek nie wymaga tak intensywnego ogrzewania, jak przy wentylacji grawitacyjnej (dzięki odzyskiwaniu ciepła przez rekuperator i jego ponownym użyciu).
  • Spore oszczędności na ogrzewaniu (nawet 60%).
  • Wilgoć z domu odprowadzana jest regularnie, co chroni jego konstrukcję i zdrowie mieszkańców.