Wentylacja jest systemem, który ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo i komfort przebywania w budynkach. Zapewniać powinna dopływ świeżego powietrza i usuwanie powietrza zużytego. Niekiedy jednak proces ten zostaje zaburzony, a wentylacja traci swoją optymalną funkcjonalność. Czy można poprawić skuteczność wentylacji? Jak można to zrobić?
Wydajność wentylacji – od czego zależy?
Nasze domy wyposażone są w różne systemy wentylacji. Najpopularniejsza i zarazem najbardziej wymagająca w zakresie utrzymania skuteczności jej działania jest wentylacja grawitacyjna, często wspierana przez wentylator wyciągowy w kuchni. Jej funkcjonowanie w dużej mierze uzależnione jest od różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz domu a jego otoczeniem – samoczynnie zatem zmniejsza swoją skuteczność w okresie letnim i zbliżonych temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz domu. Wentylacje mechaniczne – czyli wentylacje, w których ruch powietrza wspomagany jest elektrycznie – wentylatorami powinny działać niezależnie od jakichkolwiek zewnętrznych czynników. Jednak również w ich przypadku możliwy jest spadek skuteczności wentylacji. Jak poprawić wydajność wentylacji?
Prawidłowa eksploatacja – podstawa skuteczności wentylacji
Zmniejszenie skuteczności wentylacji grawitacyjnej jest najczęściej efektem niezrozumienia istoty funkcjonowania systemu i nieświadomego działania na jego niekorzyść. Dotyczy to przede wszystkim zakrywania, zasłaniania lub zamykania otworów wentylacyjnych, jak wywietrzniki do łazienki, stanowiących podstawę działania wentylacji grawitacyjnej. Przesłanianie lub skręcanie kratek wentylacyjnych, zamykanie nawiewników czy zakrywanie podcięć wentylacyjnych – wszystko to powoduje zmniejszenie wydajności wentylacji, co może stanowić zagrożenie, jeśli w pomieszczeniu zainstalowany jest piecyk gazowy do łazienki, gdy przesłaniana jest wentylacja kotłowni lub wentylacja w garażu. Do przywrócenia jej sprawności koniecznym jest odblokowanie swobodnego przepływu powietrza w systemie.
Mechaniczne wsparcie wentylacji
Wentylacja grawitacyjna w bloku lub grawitacyjna wentylacja w starym domu – nawet w pełni sprawna – nie zawsze jest w stanie sprostać w pełni sposobowi użytkowania pomieszczenia i wymaganiom jego użytkowników. Aby usprawnić wentylację w miejscach wymagających zwiększonej wydajności wentylacyjnej, możliwe jest zastosowanie dodatkowych elementów wentylacji mechanicznej. Dotyczy to w szczególności kuchni i łazienek. W tych pierwszych najczęściej montowanym elementem wentylacji mechanicznej jest wentylator wyciągowy w formie okapu (muszą posiadać odrębny przewód wentylacyjny), w łazienkach najczęściej montuje się wyciągi wentylacyjne montowane w kratkach wentylacyjnych. Najczęściej nie działają one stale, lecz doraźnie wspomagają wentylację grawitacyjną.
Oczyszczanie systemu
Niezależnie od rodzaju wentylacji, jej sprawność może zostać zmniejszona, jeśli kanały spiro wentylacyjne nie będą systematycznie przeglądane i oczyszczane. Zanieczyszczenia i złogi, jakie mogą samoczynnie powstawać w newralgicznych miejscach w instalacji, uszkodzenia i nieszczelności systemu mogą powodować zmniejszenie przepływu powietrza. Aby odzyskać pełną skuteczność wentylacji w przypadku jej niedrożności, niezbędne będzie skorzystacie z usług profesjonalisty, który przeprowadzi inspekcję – sprawdzi rury wentylacyjne spiro i przywróci ich czystość. prócz tego warto jest pamiętać o regularnym czyszczeniu elementów zewnętrznych instalacji z osadzających się na nich zanieczyszczeń, mogących blokować przepływ powietrza.
Zmiana systemu wentylacji na rekuperację
Z uwagi na fakt, że tradycyjne systemy wentylacji nie zawsze są w stanie zapewnić skuteczną wentylację, w nowoczesnych i modernizowanych domach coraz częściej stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Oprócz stałej cyrkulacji powietrza zapewnia ona możliwość wstępnego ogrzania powietrza wtłaczanego do wnętrza i jego oczyszczenie przez filtry – co zdecydowanie zmniejsza możliwość powstawania niedrożności czy uszkodzeń, zmniejszających skuteczność wentylacji.
Skuteczne wentylowanie pomieszczeń warunkuje bezpieczeństwo i komfort przebywania w nich. Dlatego też w przypadku wykrycia zmniejszonego przepływu powietrza, bezwzględnie należy podjąć wszelkie działania, które doprowadzą do poprawy efektywności wentylacji.