Prawidłowa wentylacja pozwala cieszyć się czystym i zdrowszym powietrzem. Ma ogromne znaczenie w codziennym życiu! W artykule przedstawiamy najlepsze sposoby na poprawę wentylacji w bloku.
Nieprawidłowa wentylacja – po czy można poznać?
Nieprawidłowo działająca wentylacja w bloku może powodować wiele przykrych konsekwencji, które po pewnym czasie będą zauważalne dla mieszkańców. Oto one:
- parujące okna – nieprawidłowo działająca instalacja wentylacji może prowadzić do skraplania się wody na oknach, objaw ten może być widoczny zwłaszcza w łazience, która jest narażona na występowanie nadmiernej wilgotności,
- nieprzyjemny zapach – jednym z najczęstszych objawów źle działającej wentylacji jest nieprzyjemny zapach stęchlizny, obecny w pomieszczeniach z kratkami wentylacyjnymi,
- rozchodzenie się zapachów – jeśli zapachy po gotowaniu czy paleniu papierosów na zewnątrz rozprzestrzeniają się w mieszkaniu i nie znikają szybko, to również może świadczyć o nieprawidłowym działaniu wentylacji,
- wykwity pleśni – nieprawidłowy przepływ powietrza w dłuższej perspektywie może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów na ścianach i suficie,
- złe samopoczucie domowników – to m.in. zmęczenie, bóle głowy, brak energii – jakość powietrza ma bowiem ogromne znaczenie dla organizmu człowieka.
Jak poprawić wentylację w bloku?
Oto sprawdzone sposoby, które pozwolą Ci poprawić wentylację w bloku.
Regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych
Najprostszym, a zarazem najlepszym sposobem na poprawę wentylacji w bloku jest czyszczenie kratek wentylacyjnych. Zgromadzony brud stanowi przeszkodę dla powietrza w przedostaniu się do kanału wentylacyjnego.
Kratki wentylacyjne zaleca się czyścić średnio raz na kilka tygodni, jednak czas ten jest uzależniony od gromadzonych zabrudzeń. Okazuje się, że wiele osób pomija ten krok, a jest on jednym z kluczowych elementów zachowania prawidłowej wentylacji w mieszkaniu.
Wentylacja okienna – nawiewniki
Wentylacja w domu może być usprawniona również za sprawą nawiewników okiennych. Ich montaż polega na wydrążeniu otworu w istniejącej ramie oraz zamontowaniu wylotów. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze będzie mogło swobodnie przepływać z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia.
Nawiewniki okienne pozwalają na sprawniejsze usuwanie nieprzyjemnych zapachów i wszelkich zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są zarówno standardowe nawiewniki, jak i te oferujące możliwość regulacji przepływu powietrza. Osoby, którym zależy na pełnej kontroli, mogą zdecydować się na nawiewniki regulowane ręcznie. Takie rozwiązanie okaże się szczególnie przydatne w ocieplonych blokach ze szczelnie zamontowanymi oknami. Wówczas przepływ powietrza może być utrudniony.
Urządzenia wspomagające wentylację
Wentylacja grawitacyjna w domu może zostać usprawniona dzięki wykorzystaniu dodatkowych urządzeń, takich jak:
- okap kuchenny – to istotnym element kuchni, który wspomaga usuwanie nieprzyjemnych zapachów czy zmniejszanie ilości pary wodnej,
- wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem – są to specyficzne nasady kominowe, których montaż pozwala na zwiększenie przepływu powietrza, sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, w których ciąg w kominie jest wyjątkowo słaby.
Wentylacja mechaniczna wywiewna
Kolejnym sposobem wspomagającym wentylację grawitacyjną są wentylatory wyciągowe. Montuje się w miejscach kratek. Jest to skuteczny system wentylacji, pozwalający na uzyskanie sprawniejszego przepływu powietrza. Ma on jednak specyficzne wymagania dotyczące montażu, bowiem nie może znaleźć się m.in. w przestrzeniach, w których znajdują się urządzenia z otwartym paleniskiem na paliwa.
Regularne przeglądy kominiarskie
Regularny przegląd kominiarski jest absolutną podstawą dla zachowania prawidłowo działającej wentylacji. Jeśli przegląd nie jest przeprowadzany, może dochodzić do niedrożności. Przegląd wentylacji pozwala upewnić się, że wszystko jest w porządku. Z kolei jeśli występują jakiekolwiek problemy, możliwe będzie ich sprawniejsze usunięcie.