Zaznacz stronę

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja

W ostatnich latach w Polsce coraz popularniejszą praktyką staje się montowanie instalacji rekuperacyjnych – takie rozwiązanie wiąże się z wieloma korzyściami. Czym jest rekuperacja i dlaczego warto z niej korzystać? Jak działa rekuperator?

Rekuperacja – co to takiego?

Prawie każdy słyszał już o rekuperacji, ale wiele osób jeszcze nie wie, na czym ona dokładnie polega. Rekuperacja jest procesem polegającym na odzyskiwaniu ciepła z powietrza celem jego dalszego wykorzystania. To obecnie jedna z najnowocześniejszych form odzyskiwania energii. Mianem rekuperacji określa się również potocznie wentylację mechaniczną, za pomocą której odbywa się proces odzyskiwania ciepła. 

Jak działa rekuperator?

Podstawowym elementem każdej instalacji rekuperacyjnej jest wymiennik ciepła, który nazywa się rekuperatorem. Urządzenie to wprowadza świeże powietrze do pomieszczenia oraz odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz. 

Zamontowana na zewnątrz budynku czerpnia pobiera świeże powietrze, które jest następnie przekazywane poprzez kanały wentylacyjne do centrali wentylacyjnej. Po oczyszczeniu za pomocą filtra powietrze dociera do wymiennika ciepła, czyli rekuperatora, gdzie jest ogrzewane lub chłodzone. Centrala wentylacyjna wyposażona jest w wentylator umożliwiający przepływ powietrza do kanałów zaizolowanych termicznie, które dostarczają świeże powietrze do wnętrza domu.

Kratki wywiewne zlokalizowane wewnątrz domu pobierają zużyte powietrze, które przekazywane jest do centrali wentylacyjnej. Przefiltrowane powietrze trafia do rekuperatora, gdzie oddaje zimno lub ciepło. Następnie przepływa przez kanały powietrzne do wyrzutni, która znajduje się na zewnątrz budynku. 

Rodzaje rekuperatorów

Z uwagi na typ konstrukcji wyróżnia się dwie podstawowe grupy rekuperatorów:

  • Rekuperatory z czynnikiem pośrednim – w tych wymiennikach może być np. freon albo glikol. Dzieli się je na te z obiegiem samoczynnym oraz z obiegiem wymuszonym. 
  • Rekuperatory transferujące ciepło poprzez przegrodę płytową – wśród tego rodzaju wymienników wyszczególnia się rekuperatory krzyżowe oraz przeciwprądowe. Drugie z nich uważane są za najskuteczniejsze, ponieważ pozwalają osiągnąć poziom odzysku ciepła do 95%. 
Ventido - wentylacja, rekuperacja - hurtownia Szczecin

Zalety rekuperacji

Posiadanie systemu rekuperacji to wiele zalet, które pozwalają na podniesienie komfortu życia każdego człowieka. Są to m. in.: 

Niższe koszty ogrzewania

Rekuperator, z uwagi na funkcję ocieplania powietrza w domu, pozwala na minimalizację kosztów ogrzewania budynku. Odpowiednio zamontowany rekuperator wraz ze sprawną instalacją wentylacyjną budynku umożliwia zmniejszenie straty ciepła o 60-80 %. 

Brak konieczności budowania kominów 

Stosując rekuperację nie musimy inwestować w budowę kosztownych kominów, które są niezbędne do wentylacji mechanicznej. Mając rekuperator, możemy pozwolić sobie na mniejsze grzejniki, co jest spowodowane niewielkim zapotrzebowaniem budynku na ciepło. 

Czyste powietrze

Rekuperacja jest świetnym rozwiązaniem nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale także zdrowotnego. Dysponując rekuperatorem, mamy dostęp do świeżego powietrza przez całą dobę. Rekuperacja chroni nas m.in. przed smogiem, kurzem, alergenami czy owadami. Ponadto, stosując rekuperator, nie musimy borykać się z problemem nadmiernej wilgoci czy z zaduchem. Rekuperacja może okazać się zbawienna dla naszego zdrowia, szczególnie gdy mamy alergię lub schorzenia dróg oddechowych. 

Ventido - wentylacja, rekuperacja - hurtownia Szczecin

Możliwość regulacji urządzenia

Ustawienia rekuperatora można w każdej chwili zmienić. To użytkownik decyduje o intensywności przewietrzania, którą dopasowuje do swoich aktualnych potrzeb. 

Komfort życia 

W budynkach wyposażonych w dobrze funkcjonujący rekuperator jest zawsze świeżo i pachnąco, co wynika m.in. z braku nadmiernej wilgoci oraz stałej cyrkulacji czystego powietrza. Brak potrzeby otwierania okien izoluje nas od hałasu z zewnątrz, a także ogranicza dostęp owadów do domu. 

Rekuperacja Ventido

Nasza hurtownia oferuje Państwu szeroki wybór produktów do rekuperacji odznaczających się wysoką jakością. Mają Państwo możliwość nabycia u nas rekuperatorów, przewodów do rekuperatorów, rozdzielaczy do rekuperatorów, skrzynek rozprężnych oraz anemostatów. W naszej ofercie można swobodnie znaleźć również akcesoria do rekuperatorów, takie jak sterowniki, nagrzewnice, chłodnice oraz agregaty skraplające. Zakup oferowanych przez nas wyrobów jest świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy Państwu na trwałości i skuteczności instalacji rekuperacyjnej.