Zaznacz stronę

Czym są centrale rekuperacyjne?

centrala rekuperatora

Rekuperacja to świetny sposób na poprawienie jakości powietrza w domu przy jednoczesnej oszczędności na rachunkach. Żeby jednak móc cieszyć się wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła należy najpierw przeprowadzić jej montaż. System rekuperacji składa się z wielu elementów i dzisiaj przyjrzymy się bliżej centralom rekuperacyjnym. Czym są te urządzenia, w jaki sposób działają, oraz jaką funkcję pełnią? Za chwilę odpowiadamy na te pytania, więc zapraszamy do czytania!

Rekuperacja w domu, czyli sposób na lepsze powietrze

Na samym wstępie warto poświęcić parę ogólnych słów systemom rekuperacyjnym i ich działaniu – dzięki temu będziemy mogli lepiej zobrazować, czym są centrale rekuperacyjne, nazywane także rekuperatorami. Czym więc jest rekuperacja i w jakim celu się ją stosuje?

Dzięki rekuperacji każdy z nas może zadbać o odpowiednią jakość powietrza w swoim domu. Niestety w naszych czasach problem zanieczyszczonego powietrza jest niezwykle istotny i musimy zwracać na to uwagę o wiele bardziej, jeśli pragniemy cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Przy okazji wentylacja mechaniczna może stać się także sposobem na ograniczenie kosztów, które każdego miesiąca ponosimy na ogrzewanie naszego domu.

System rekuperacji pozwala na nawiewanie do domu świeżego powietrza z zewnątrz, jednocześnie pozbywając się powietrza starego. Co więcej – zanim nowe powietrze trafi do naszych pomieszczeń, jest dokładnie oczyszczane, filtrowane i podgrzewane. To wstępne ogrzanie jest możliwe dzięki zastosowaniu bardzo ekologicznego rozwiązania, jakim jest specjalny system kanałów, którymi wędruje zarówno świeże, jak i zużyte powietrze. Mają one na tyle cienkie ścianki, że przepływające przez nie substancje mogą wymieniać się ciepłem, bez potrzeby używania do tego procesu dużej ilości energii elektrycznej.

Centrale rekuperacyjne, wyrzutnie, czerpnie… Z czego składa się system rekuperacji?

Centrale rekuperacyjne to jedne z elementów systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wraz z innymi częściami układu, z których każdy pełni określone zadanie, mogą one sprawiać, że całość działa prawidłowo. Z czego więc składa się każdy system rekuperacji?

Nie może w nim zabraknąć czerpni i wyrzutni. To właśnie te elementy pozwalają na nawiewanie i wywiewanie powietrza z budynku. Do ich działania przyczyniają się także anemostaty nawiewne i inne części, ale nie będziemy się tutaj wdawać w szczegóły. Kolejne elementy układu to kanały, którymi powietrze może wędrować przez nasz budynek, oraz tytułowa centrala rekuperacyjna, która jest głównym komponentem całej wentylacji.

To właśnie centrale rekuperacyjne są odpowiedzialne za ogrzewanie i filtrowanie powietrza, które zostaje pobrane do naszego domu. Za pomocą tego urządzenia możemy także kontrolować cały układ i jego poszczególne funkcje, zmieniając chociażby siłę nawiewu w miarę naszych potrzeb.

Centrale rekuperacyjne – o czym należy pamiętać?

Biorąc pod uwagę, jak ważnym elementem całego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są centrale rekuperacyjne, nie możemy podejść lekceważąco do kwestii wyboru jednostki, która znajdzie się w naszym budynku z rekuperacją. To właśnie od poprawnej pracy centrali będzie zależała efektywność innych elementów układu i tym samym jakość naszego powietrza, oraz wysokość rachunków za ogrzewanie.

Centrale wentylacyjne a odzysk ciepła

O czym więc należy pamiętać, kiedy będziemy zastanawiać się nad wyborem odpowiedniego rekuperatora do naszego wnętrza? Istnieje kilka parametrów, które mogą pomóc nam podjąć decyzję. Pierwszym i jednym z najważniejszych z nich jest procent odzysku energii cieplnej, jaki mogą zagwarantować różne centrale rekuperacyjne. Warto jednak od razu tutaj dodać, że chociaż ten parametr jest zdecydowanie bardzo istotny, nie możemy go przeceniać – w centrali wentylacyjnej dochodzi do licznych, często skomplikowanych procesów, więc ich skuteczność ciężko byłoby opisać jednym wskaźnikiem.

Ile procent odzysku ciepła powinno charakteryzować dobry rekuperator? Szacuje się, że przeciętna centrala rekuperacyjna jest w stanie odzyskać od około 50 do 80 procent ciepła z wywiewanego powietrza, więc zdecydowanie warto poszukiwać urządzeń, które deklarują wyższe wartości z tego zakresu.

Rekuperator a hałas

Wszystko na świecie ma swoje wady i rekuperacja nie jest tutaj wyjątkiem. Niektórzy użytkownicy wentylacji mechanicznej skarżą się na hałaśliwie działający system, który uprzykrza im codzienne czynności. Rekuperacja oczywiście wydaje dźwięk podczas pracy, jednak wcale nie musi być on uciążliwy dla domowników, gdyż najgłośniejsze są przeważnie źle dopracowane systemy.

Wybierając odpowiednią centralę wentylacyjną, możemy zminimalizować szanse na głośną pracę całego układu. Oczywiście nie jest to jedyna istotna rzecz przy zapobieganiu dźwiękom wentylacji, więc zawsze pamiętajmy o tym, że jej projekt warto zawsze polecić specjalistom.

Centrala wentylacyjna a rachunki

System rekuperacji w domu może być bardzo dobrą metodą na zmniejszenie kosztów życia, dzięki oferowanemu przez niego odzysk ciepła. To właśnie ten parametr całego systemu sprawia, że zakup rekuperacji jest tak opłacalny, gdyż raz nagrzane powietrze przekazuje swoje ciepło dalej, dzięki czemu my nie musimy tak mocno ogrzewać naszych pomieszczeń.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że ten system w swojej pracy wykorzystuje także prąd. Szacuje się, że przeciętny rekuperator zużywa 1,5kW na 10 metrów kwadratowych wentylowanej powierzchni. Raczej w większości przypadków odzysk kosztów spowodowanych mniejszymi wydatkami na ogrzewanie sprawi, że nie będziemy na tym stratni, jednak wybór energooszczędnej centrali to dodatkowe pole do oszczędności.

Centrale rekuperacyjne – podsumowanie

Centrale rekuperacyjne to kluczowe elementy każdego systemu rekuperacyjnego. Dzięki nim powietrze może być odpowiednio wymieniane i nawiewane do pomieszczeń. Zdecydowanie warto podejść do wyboru odpowiedniej centrali wentylacyjnej z głową, gdyż to od niej będzie zależała efektywność całego systemu. Pomogą nam w tym takie parametry, jak procent ciepła, jaki może odzyskać dane urządzenie. Pamiętajmy jednak, że najlepszym wyjściem będzie zawsze skontaktowanie się ze specjalistą, który pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.