Zaznacz stronę

Wszystko co musisz wiedzieć o wyciszeniu wentylacji

System wentylacji

Wentylacja w domu to jedna z najważniejszych kwestii, kiedy mówimy o utrzymaniu w pomieszczeniach powietrza o najwyższej możliwej jakości. Chociaż wentylacja mechaniczna ma wiele zalet, takich jak zapobieganie niewłaściwej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, to na świecie nie ma rozwiązań idealnych i nawet rekuperacja ma swoje wady. Jedną z nich jest ryzyko uciążliwego hałasu, produkowanego podczas pracy systemu wentylacyjnego. Czy istnieje jakiś sposób, żeby go wyeliminować i cieszyć się świeżym powietrzem bez niepotrzebnych dźwięków ze ścian?

Wentylacja mechaniczna, czyli sposób na najwyższą jakość powietrza w domu

Dlaczego wentylacja w domu może wydawać różne dziwne dźwięki i uprzykrzać życie domownikom? Żeby to zrozumieć, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, czym w ogóle jest wentylacja mechaniczna. Jeszcze do niedawna była ona spotykana głównie w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej, jednak jej szerokie zalety sprawiają, że to rozwiązanie jest coraz częściej wybierane w prywatnych domach, gdzie królowała klasyczna wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja grawitacyjna opiera swoje działanie o naturalne prawa przyrody. Ciepłe powietrze ulatuje do góry, gdzie następnie trafia na zewnątrz przez wywietrzniki, natomiast świeże powietrze dostaje się do domu przez okna. Jak łatwo się domyślić, nie jest to rozwiązanie idealne, gdyż użytkownik tego systemu nie ma praktycznie żadnego wpływu na to, jak dokładnie wygląda cyrkulacja powietrza w jego pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna jest odpowiedzią na ten problem – jej działanie opiera się o mechaniczny wydmuch i nadmuch powietrza, co skutkuje lepszą jakością powietrza w całym domu.

Do poprawnego działania wentylacji mechanicznej niezbędny jest szereg różnych elementów systemu – wentylatory, kanały wentylacyjne, centrala wentylacyjna czy wyrzutnie. Wszystkie te komponenty mają swoją funkcję i wpływają na wydajność wentylacji w domu, jednak ich praca czasami może powodować niepożądane dźwięki. Dlaczego tak się dzieje?

Wentylacja w domu – dlaczego może być głośna?

Do głośnej pracy wentylacji w domu mogą się przyczynić dwa czynniki. Pierwszym z nich są oczywiście niektóre elementy instalacji, które nieustannie pracują. Wywiew i nawiew powietrza do pomieszczeń jest procesem ciągłym, więc jeśli zdecydujemy się na wentylację mechaniczną w domu, musimy mieć świadomość, że będzie wiązało się to z większym lub mniejszym hałasem, powodowanym przez wentylatory. Ten problem da się wyeliminować, jednak do tego przejdziemy za chwilę.

Drugim powodem głośnej pracy systemu wentylacyjnego jest samo powietrze, poruszające się kanałami wentylacyjnymi. Jeśli będzie robiło to zbyt szybko, może generować uciążliwe dźwięki, roznoszące się przez cały system.

Wentylacja w kuchni, wentylacja w domu – normy hałasu

Z uwagi na fakt, że hałas jest czynnikiem wyraźnie wpływającym na komfort i wygodę wszystkich domowników, poziom głośności wentylacji w domu i wentylacji w kuchni jest normowany. O spełnieniu przez wentylację właściwych wymogów akustycznych, może nas poinformować norma PN-87/B-02151/02. Jaki hałas mogą generować systemy wentylacji, które ją spełniają?

  • Wentylacja nie może przekraczać poziomu 35 decybeli w trakcie dnia i 25 decybeli podczas nocy;
  • Wentylacja w kuchni i innych pomieszczeniach sanitarnych nie powinna przekroczyć 40 decybeli.

Pierwszym krokiem do cichej i mało uciążliwej wentylacji w domu jest wybranie takiego systemu, który spełni powyższą normę. Co jednak w sytuacji, jeśli nawet wentylacja zgodna ze standardami akustyki budowlanej będzie dla nas zbyt głośna?

Wyciszenie instalacji wentylacyjnej

Trzeba tutaj koniecznie zaznaczyć, że jedynym w stu procentach pewnym sposobem na pozbycie się hałasu generowanego przez wentylację w kuchni, lub w innych pomieszczeniach, jest odpowiednie rozplanowanie całego systemu wentylacyjnego. Ten etap ma miejsce oczywiście w trakcie wznoszenia budynku. Jeśli wentylacja w domu będzie poprawnie rozplanowana, ryzyko niepożądanych dźwięków znacznie się zmniejszy.

Nie oznacza to jednak, że nic nie da się zrobić w sytuacji, kiedy myślimy o izolacji akustycznej gotowej wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zdecydowanie się na tłumiki akustyczne, instalowane na nawiewach. Najczęściej są one wykonane z blachy ocynkowanej i świetnie radzą sobie z izolacją dźwięków.

Warto także przyjrzeć się średnicy, jaką mają nasze kanały wentylacyjne. Jeśli będzie ona zbyt duża, istnieje ryzyko, że powietrze będzie przepływało przez nią zbyt szybko, co może generować niechciany hałas. Jeśli okaże się, że nasze kanały są zbyt duże i konieczna będzie ich wymiana, można pomyśleć o specjalnych kanałach wygłuszających.

Poradzić sobie z szumem wentylacji w domu można też poprzez zmniejszenie ciśnienia w instalacji. Jeśli przed każdym z anemostatów (wylotów nawiewu) zmniejszymy ciśnienie za pomocą odpowiedniej przepustnicy, szum produkowany przez instalację może się znacznie zmniejszyć.

Chociaż hałas produkowany przez systemy wentylacji mechanicznej może być uciążliwy, to pamiętajmy, że jest on niewielką ceną za odpowiednio świeże powietrze w domu, odzysk ciepła i eliminacje zarodników pleśni i grzybów. Hałas systemów wentylacyjnych można w miarę prosto zredukować do takiego pułapu, który nie będzie męczący dla domowników.