Zaznacz stronę

Jak przygotować dom do instalacji sytemu wentylacji?

dom

Wentylacja w domu to niezwykle ważna sprawa, mająca znaczny wpływ na nasz codzienny komfort i samopoczucie. Do niedawna niemal we wszystkich budynkach mogliśmy znaleźć wentylację grawitacyjną, opierającą swoje działanie o naturalne siły występujące w przyrodzie. Obecnie jednak coraz większe triumfy święci wentylacja mechaniczna – jest zdecydowanie bardziej wydajna, jej użytkownik ma pełniejszą kontrolę nad procesem cyrkulacji powietrza i można zamontować ją w każdym domu. Ten ostatni punkt nie oznacza jednak, że wentylacja mechaniczna będzie tak samo skuteczna w każdym rodzaju budownictwa – jak przygotować dom do montażu wentylacji?

Dlaczego rekuperacja to taki dobry wybór?

Każdy, kto planuje montaż systemu wentylacji w domu, powinien rozważyć postawienie na rekuperację. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to zdecydowanie jeden z najbardziej wydajnych i ekologicznych systemów wentylacyjnych, który może być zamontowany w praktycznie każdym domu. Jak działa rekuperacja?

Najbardziej powszechny system wentylacji to wentylacja grawitacyjna, która jeszcze niedawno była używana praktycznie w każdym budynku. Jej działanie jest możliwe dzięki naturalnym siłom przyrody – ciepłe i zużyte powietrze unosi się do góry, gdzie może wydostać się z domu przez system wywietrzników, natomiast za dostęp do świeżego powietrza odpowiadają nawiewniki montowane w oknach.

Wentylacja grawitacyjna ma jednak wiele problemów. Podstawowym z nich jest brak kontroli użytkownika nad całym procesem cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Warto nadmienić także o tym, że wentylacja grawitacyjna w określonych warunkach może stracić właściwie całą swoją wydajność. Do takiej sytuacji może dojść wtedy, kiedy w naszym domu jest zimniej niż na zewnątrz. Często ma to miejsce wiosną oraz latem, stąd konieczne jest częste otwieranie okien i wietrzenie mieszkania.

W odpowiedzi na te problemy powstała rekuperacja. Chociaż jej działanie jest znacznie bardziej skomplikowane i wymaga ona instalacji odpowiednich urządzeń i kanałów wentylacyjnych, to jej wysoka wydajność rekompensuje te niedogodności. Dzięki rekuperacji nie musimy martwić się o stan powietrza w naszym domu niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, gdyż wywiew i nawiew powietrza jest kontrolowany w sposób mechaniczny, za pomocą wyrzutni, czerpni i wentylatorów.

Zdecydowanie jedną z największych przewag, jaką ma wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nad wentylacją grawitacyjną, jest fakt, że ta pierwsza może obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie. To wszystko jest związane z mechanizmem odzysku ciepła w rekuperacji, które sprawia, że świeże powietrze nawiewane z dworu jest ogrzewane przez powietrze wywiewane. Tym samym dom ochładza się wolniej i będzie wymagał mniejszej ilości opału.

Wentylacja w domu – czy rekuperacja nada się do każdego budynku?

Chociaż podstawowymi zaletami rekuperacji są jej wydajność oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie, ten system wentylacji w domu ma znacznie więcej zalet. Jedną z nich jest fakt, że rekuperacja może być zainstalowana praktycznie w każdym domu, niezależnie od jego wielkości, stylu czy materiałów, z jakich został wykonany. Nie oznacza to jednak, że montaż rekuperacji nie wymaga od nas żadnych dodatkowych przygotowań budynku.

Pierwszą kwestią, nad jaką należy się zastanowić przy rozważaniu instalacji mechanicznej w naszym domu, jest system kanałów wentylacyjnych. W wielu wypadkach może się okazać konieczny generalny remont i kucie ścian, w celu właściwego położenia sieci wentylacyjnej. Nie ma jednak powodów do obaw – instalacja kanałów może być wykonana także mniej inwazyjnie, oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednio wysokim stropem. W takiej sytuacji instalacja wentylacji może odbyć się bez większych problemów i zostać ukryta pod podwieszanym sufitem.

Warto pamiętać także o tym, że przy instalacji systemu wentylacyjnego niezbędny będzie także montaż centrali wentylacyjnej. W tym celu najlepiej byłoby, jeśli nasz dom dysponowałby niezagospodarowanym poddaszem. Rekuperator nie zajmuje aż tak dużo przestrzeni, jednak musimy liczyć się z tym, że jego nieprawidłowe ustawienie może stać się dla nas źródłem potencjalnych problemów, takich jak większy hałas, czy utrudnienie konserwacji urządzenia.

Wentylacja w domu – jak przygotować dom do montażu instalacji?

Kiedy najbardziej pilne kwestie, takie jak umiejscowienie kanałów wentylacyjnych i rekuperatora będziemy mieli już rozplanowane, warto zastanowić się nad innymi elementami w naszym domu, które mogą pomagać, lub przeszkadzać w poprawnej pracy rekuperacji. Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy by nasza wentylacja w domu, zawsze działała jak najbardziej wydajnie?

Podstawową kwestią jest tutaj odpowiednia izolacja nieruchomości. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście odpowiedniego umiejscowienia rekuperatora. Jeśli zdecydujemy się na instalację centrali wentylacyjnej na poddaszu, musimy pamiętać o tym, że temperatura może tam znacznie spadać. W celu poprawnego działania wentylacji mechanicznej musimy zatroszczyć się, żeby nie spadała poniżej zera stopni Celsjusza.

Pisząc o izolacji, mamy na myśli nie tylko ściany. W następnej kolejności musimy koniecznie przyjrzeć się naszym oknom. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z klasycznego systemu wentylacji grawitacyjnej, nasze okna z całą pewnością posiadają nawiewniki, niezbędne do właściwej cyrkulacji powietrza w tym systemie. W przypadku wentylacji mechanicznej są one nie tylko zbędne, ale mogą wyraźnie zakłócić pracę całego systemu. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, konieczny jest wybór szczelnych okien, przystosowanych do rekuperacji.

Istnieje jeszcze wiele małych szczegółów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, kiedy myślimy o instalacji wentylacji mechanicznej w naszym domu. Jedną z nich są chociażby drzwi wewnętrzne. Z racji na to, że nawiewy nie znajdą się w każdym pomieszczeniu domu, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza między każdym z pomieszczeń. W tym celu stosuje się specjalne drzwi z wywietrznikiem na dole, które zapewnią swobodny przepływ nawiewanemu powietrzu.