Zaznacz stronę

Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

wilgoc w domu

Jakość powietrza ma wpływ nie tylko na nasz komfort i samopoczucie, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Niestety w Polsce nie możemy się poszczycić wysoką jakością powietrza, co widać przede wszystkim w okresie zimowym, kiedy wzrasta nasze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Pomimo tego, że wzrasta świadomość Polaków na temat nowoczesnych i niskoemisyjnych źródeł pozyskiwania energii cieplnej, wciąż czeka nas długi czas, zanim będziemy mogli cieszyć się właściwą czystością powietrza. Co mamy zrobić, kiedy w naszym domu „nie ma czym oddychać” i w jaki sposób możemy zapewnić optymalny stan powietrza w naszym domu?

Smog, wilgoć, zanieczyszczenia – jaki wpływ mają na nasze zdrowie?

Na samym początku, zanim jeszcze weźmiemy pod lupę najlepsze sposoby na poprawę jakości naszego domowego powietrza, zastanówmy się, dlaczego warto jest to robić. Należy powiedzieć wprost, że powodów jest bardzo dużo, a wszystkie bezpośrednio łączą się z aspektem ochrony naszego życia i zdrowia. Jak było nadmienione we wstępie, jakości powietrza w Polsce sporo brakuje do ideału. Nasz kraj posiada niechlubny rekord bycia najbardziej zanieczyszczonym pyłowo i smogowo krajem w całej Unii Europejskiej. Taki stan rzeczy nie napawa optymizmem, zwłaszcza jeśli mamy świadomość tego, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia obecne w powietrzu jest dla nas niezwykle szkodliwa.

To, jak bardzo ucierpi nasze zdrowie w kontakcie z zanieczyszczeniem powietrza, jest trudne do oszacowania, gdyż zależą od tego dwa czynniki – stężenie pyłu i zanieczyszczeń gazowych w powietrzu oraz czas, przez jaki będziemy poddani ekspozycji na te zagrożenia. Wystarczy jednak powiedzieć, że nawet stosunkowo krótki czas oddychania nieodpowiednim jakościowo powietrzem może prowadzić do rozmaitych infekcji dróg oddechowych, napadów kaszlu, ataków astmy, świszczącego oddechu czy ogólnych problemów związanych z płucami i całym układem oddechowym. W najgorszych wypadkach zanieczyszczenia w powietrzu są w stanie skumulować się w naszym organizmie i doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, takich jak obturacyjna choroba płuc czy nawet nowotwory.

W tym momencie warto zaznaczyć, że wszystko powyższe nie dotyczy tylko powietrza, którym oddychamy w momencie, gdy jesteśmy na zewnątrz, ale także tego, które jest obecne w naszym domu. Właśnie z tego powodu warto jest zadbać o odpowiednią wentylację swoich pomieszczeń, gdyż tylko dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz organizm nadmiernie nie ucierpi. Najlepszym sposobem, by to zrobić, jest rekuperacja powietrza. 

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – co to jest?

W związku ze wszystkim, co zostało napisane powyżej, wiemy już, że powinniśmy zadbać o wentylację w naszym domu, by nie nabawić się żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z najnowocześniejszych i przy okazji najbardziej wydajnych sposobów wentylowania pomieszczeń jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją powietrza. Pomimo tego, że ta nazwa może się wydać skomplikowana, zasada działania rekuperacji jest wyjątkowo prosta.

Wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do wentylacji naturalnej, nie jest związana w żaden sposób z warunkami, jakie panują na zewnątrz, ponieważ za przepływ powietrza odpowiedzialne są wentylatory. Właśnie stąd wynika pojawienie się słowa „mechanicznie” w nazwie – odpowiednią recyrkulację powietrza w naszym domu zapewnia praca urządzeń, których wydajność jest zależna od naszych potrzeb i rozmiarów domu. Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy także urządzenia, których specyfika pracy nie jest odgórnie narzucona i można przełączyć je na mocniejszy tryb pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czym natomiast jest rekuperacja? To tajemniczo brzmiące słowo oznacza nic innego niż po prostu odzyskiwanie ciepła. Wymiennik pozwala nam na oczyszczenie powietrza, przy okazji przekazując część ciepła zawartego w powietrzu z naszego domu. W ten sposób świeża dawka tlenu zostaje dostarczona do naszych pomieszczeń bez zbędnych strat temperatury, a co za tym idzie, również strat finansowych związanych z wyższymi kosztami ogrzewania.

Oczyszczanie powietrza w domu – dlaczego rekuperacja sprawdza się najlepiej?

Należy zaznaczyć wprost, że oczyszczające rośliny, oczyszczacze powietrza i inne tego typu sposoby na oczyszczenie naszego domu z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych nie będą tak skuteczne, jak prawidłowa wentylacja. Natomiast ze wszystkich sposobów wentylacji najlepsza jest rekuperacja. Dlaczego? Wynika to z faktu, że decydując się na klasyczny rodzaj wentylacji, jesteśmy bardziej lub mniej zależni od warunków atmosferycznych. Tylko spora siła wiatru jest w stanie zagwarantować nam oczyszczenie pomieszczeń z użyciem wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja mechaniczna okazuje się w tym przypadku zdecydowanie lepsza, ponieważ zapewnia nam niezależność od tego, co dzieje się za oknem. Dodatkowo warto nadmienić, że rekuperacja zapewni nam oszczędność finansową ze względu na odzysk ciepła. Jeśli chcemy cieszyć się odpowiednim jakościowo powietrzem i przy okazji zachować odpowiednie standardy ekologiczne, zdecydowanie warto jest postawić na rekuperację.