Ujemne temperatury nie zachęcają do częstego wietrzenia domu. Dlatego też tak niezmiernie ważnym elementem przygotowania do sezonu zimowego jest zadbanie o sprawną wentylację – niezależnie od systemu, jaki zainstalowany jest w naszym domu.
Wentylacja – czy przed zimą należy zadbać o wszystkie systemy?
Ważna jest zarówno wentylacja w starym domu, jak i nowym, dobra wentylacja w bloku w okresie zimowym również zadba o stan wszystkich jego mieszkańców. Zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza jest konieczne w każdym wnętrzu, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Zima jest jednak okresem, kiedy masowo korzystamy ze źródeł ciepła – często jeszcze opartych o spalanie paliw. Dlatego też koniecznym jest sprawdzenie drożności, jaką posiadają kanały spiro, oraz sprawności wentylacji wyciągowych i dostarczających powietrze do pomieszczeń, w których odbywa się spalanie – znajdują się kominek, piec lub piecyk.
Wentylacja zimą a ogrzewanie
Działania mieszkańców czy użytkowników obiektów w sezonie zimowym skupiają się głównie na zatrzymaniu jak największej ilości ciepła wewnątrz pomieszczeń i ograniczeniu wtłaczania do niego chłodnego powietrza z zewnątrz. Osiąganie takich rezultatów najczęściej odbywa się przez usuwanie wszelkich nieszczelności, zakrywanie kratek wentylacyjnych, z których wyczuwalny jest ciąg świeżego, zimnego powietrza. Jest to działanie bardzo niekorzystne – w szczególności przy korzystaniu z wentylacji grawitacyjnej, która – oprócz nawiewu i wywiewu, jakie zapewniają rury wentylacyjne spiro – wymaga wielu nieszczelności, celem zachowania cyrkulacji powietrza. Aby zachować sprawność wentylacji, koniecznym jest zachowanie odpowiedniego przepływu mas powietrza – a zatem drożności wszystkich elementów instalacji.
Wentylacja a tradycyjne systemy grzewcze
Pomimo faktu, że pompa ciepła jest coraz częściej wykorzystywanym źródłem ogrzewania, duża część gospodarstw korzysta w dalszym ciągu z tradycyjnych pieców zasilanych paliwami stałymi, płynnymi lub gazem. W domach często spotyka się kominki, które uruchamiane są w zimowe, chłodne wieczory. By zapewnić prawidłowe i bezpieczne ich działanie, koniecznym jest sprawdzenie drożności przewodów kominowych – wentylacyjnych – oraz wentylacji samego pomieszczenia, w którym znajduje się piec. Wentylacja kotłowni, w której dochodzi do spalania paliw stałych, czy wentylacja strychu, na którym często umiejscowione są elementy różnorodnych instalacji, wymaga kompleksowego sprawdzenia drożności i sprawności funkcjonowania. Nieprawidłowości mogą bowiem skutkować brakiem nie tylko trudnościami w ogrzewaniu (jak problem z rozpaleniem ognia), ale – przede wszystkim – prowadzić do nieodpowiedniego przebiegu procesu spalania i powstawania trującego czadu.
Wilgoć a wentylacja zimą
Uszczelnianie wszystkich szczelin wylotowych, niechęć do uchylania okien i stworzenia przewiewu, przymykanie nawiewników czy suszenie prania w domu – te wszystkie elementy mogą powodować wytwarzanie się na najbardziej wychłodzonych elementach wnętrza skroplin, a na podatnych materiałach – zarzewi pleśni i grzybów. Zadbanie o prawidłowy stan wentylacji to odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Sprawna wentylacja usuwać będzie bowiem z pomieszczeń nadmiar pary wodnej i regulować tym samym poziom zawilgocenia powietrza – uniemożliwiając namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów.
Jakość powietrza w zimowe wieczory
System wentylacji dba nie tylko o aspekty bezpieczeństwa technicznego – odpowiada również za dostarczenie świeżego, czystego, rześkiego powietrza, które bezpośrednio wpływa na samopoczucie i stan zdrowia każdego mieszkańca, pracownika czy Klienta. Sprawna, oczyszczona wentylacja uniemożliwia pozostawanie w pomieszczeniach zużytego powietrza, które przyczynia się do obniżania nastroju, powstawania alergii, chorób górnych dróg oddechowych. Odpowiednie jego natlenienie i zachowanie zbilansowanego poziomu zawilgocenia – dodaje energii i działa relaksująco, co jest niezwykle ważne przy zmniejszonej ilości światła dziennego.
Sprawna wentylacja w sezonie zimowym jest gwarancją bezpieczeństwa i komfortu przebywania w pomieszczeniach, niezakłóconej możliwości skutecznego ogrzewania domu, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Warto zatem przed rozpoczęciem zimy zadbać o sprawdzenie sprawności i szczelności instalacji, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w chłodne dni.