Zaznacz stronę

Dom z rekuperacją – wymóg czasów czy niepotrzebny wydatek?

dom z rekuperacją

Budując dom w obecnych czasach, musimy mieć świadomość, że na rynku znajduje się bardzo dużo nowoczesnych rozwiązań, mających na celu uczynić nasze gospodarstwo domowe bardziej przyjaznym dla środowiska miejscem, przy okazji obniżając nasze wydatki. Producenci różnych systemów odzyskiwania energii z otoczenia bądź wentylacji kuszą nas referencyjnymi ofertami, tak samo zresztą jak państwo, które oferuje nam dofinansowania na wszystkie proekologiczne rozwiązania. Dzisiaj weźmiemy pod lupę wentylację mechaniczną domu wraz z rekuperacją. Czy to obowiązkowe wyposażenie każdego nowoczesnego budynku czy tylko chwilowa moda?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – co to jest?

Na samym początku warto jest powiedzieć parę słów na temat tego, czym w ogóle jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, ponieważ nie każdy musi śledzić technologiczne i budowlane nowinki. Żeby dobrze zrozumieć, jak działa rekuperacja, musimy wiedzieć, że do wyboru mamy jeszcze wentylację grawitacyjną, czyli innymi słowy wentylację naturalną, gdzie za wymianę powietrza w naszym gospodarstwie domowym odpowiada po prostu wiatr. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie nie zapewnia nam praktycznie żadnej stabilności i pewności, ponieważ pogoda za oknem potrafi być nieprzewidywalna i czasami nawet zbyt intensywna, by zapewnić wymianę powietrza bez utraty ciepła.

To właśnie brak utraty ciepła jest jedną z zalet rekuperacji, jednak nie uprzedzajmy faktów. Najpierw przyjrzyjmy się słowu „mechaniczna”. Co oznacza ono w tym kontekście? Nic innego niż fakt, że wymiana powietrza odbywa się za pomocą wentylatora, czyli urządzenia mechanicznego. Jego moc oraz rozmiar dobiera się w zależności od potrzeb naszego gospodarstwa, najczęściej jednak mamy wpływ na jego działanie – możemy zwiększyć lub zmniejszyć poziom wentylacji w zależności od zapotrzebowania.

Rekuperacja przy wentylacji mechanicznej polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza domowego i ogrzewaniu za jego pomocą świeżej dawki powietrza atmosferycznego. W ten sposób nie tracimy temperatury z pomieszczeń, jednocześnie je wentylując. No i oczyszczając, bo system rekuperacyjny ma też taką opcję. No dobrze, ale zastanówmy się teraz, po co miałaby nam być tak dokładna recyrkulacja powietrza w naszym domowym gospodarstwie?

Dlaczego warto zadbać o wentylację?

Żyjemy w czasach, gdzie coraz większą wagę przykłada się do ekologicznych metod pozyskiwania i odzyskiwania energii. Może to nam dać jakąś dawkę optymizmu, gdyż zanieczyszczenia środowiska i wynikające z nich zmiany klimatyczne są bardzo niebezpieczne dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, jeśli nic się nie zmieni w tej materii. Warto dodać, że względy ekologiczne powinny być traktowane szczególnie priorytetowo przez Polaków. Dlaczego?

Polska może „poszczycić” się niechlubnym rekordem najgorszej jakości powietrza w Unii Europejskiej. Z racji tego, że ten temat regularnie wraca jak bumerang, kiedy tylko zaczyna się sezon grzewczy, świadomość Polaków rośnie i obserwujemy raczej optymistyczną tendencję. Dodatkowo nie bez udziału pozostają w tym na pewno rządowe i unijne dofinansowania, z których możemy skorzystać, jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do swojego gospodarstwa ekologicznych rozwiązań. Niestety to wszystko jest niewystarczające, jeśli chcemy wystarczająco zadbać o zdrowie nasze i przyszłych pokoleń.

Zanieczyszczenia w powietrzu a zdrowie

Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu może skutkować wieloma nieprzyjemnymi i potencjalnie groźnymi dla nas skutkami. Oczywiście sporo zależy od wielu czynników, takich jak nasz stan zdrowia i stężenie pyłu oraz zanieczyszczeń gazowych w powietrzu, jednakże można powiedzieć ogólnie – zanieczyszczenia w powietrzu mogą się w skrajnych wypadkach okazać dla nas śmiertelne. Niektóre od razu, tak jak czad, inne, jak metale ciężkie, w dłuższej perspektywie, jednak powinniśmy mieć tego świadomość.

Zalety rekuperacji

Zdecydowanie największą zaletą, jaka wynika z inwestycji w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, jest to, że oczyszcza ona powietrze. W ten sposób możemy mieć pewność, że w naszym domu nie będziemy narażeni na skutki zanieczyszczeń w powietrzu, które mogą być potencjalną przyczyną wielu chorób. Jednak jeśli kogoś nie przekonuje aspekt zdrowotny lub jest na tyle szczęśliwy, że w jego okolicy nie doświadcza się większych problemów ze stanem powietrza, w dalszym ciągu rekuperacja będzie dobrym pomysłem ze względu na finanse. Nie dość, że oszczędzimy pieniądze na rachunkach za ogrzewanie, związanych z użyciem ciepła, to dodatkowo, jak było wspomniane wcześniej, instalacja systemu wentylacji może być pokryta częściowo poprzez dotacje.

Wentylacja z rekuperacją i nowoczesny dom – podsumowanie

Zdecydowanie wentylacja z rekuperacją jest rozwiązaniem, które powinno znaleźć się w każdym domu. Wiąże się to ze wszystkimi jej zaletami opisanymi powyżej, takimi jak ochrona naszego zdrowia, dbałość o środowisko naturalne, a także oszczędność finansowa. Na sam koniec warto jeszcze nadmienić, że jeśli jeszcze nie wybudowaliśmy naszego domu, warto uwzględnić wentylację już na etapie planowania – pozwoli nam to uniknąć w przyszłości dodatkowych kosztów i od razu będziemy mogli się cieszyć świeżym i czystym powietrzem w naszym domowym zaciszu.