Zaznacz stronę

Grzyb na ścianie – skutki złej wentylacji. Jak poprawić wentylację w domu?

grzyb na scianie

Grzybem na ścianie nazywamy charakterystyczne wykwity pojawiające się najczęściej w najbardziej wychłodzonych, często zaciemnionych miejscach w pomieszczeniach. Ich rozwojowi często towarzyszy nieprzyjemny zapach i szereg objawów ze strony naszego organizmu – alergie, choroby górnych dróg oddechowych, złe samopoczucie, bóle głowy. Jak zwalczyć grzyba na ścianie, jeśli jest spowodowany nieskuteczną wentylacją? Czy można to zmienić?

Skąd bierze się grzyb? Grzyb jako skutek wadliwej wentylacji

Grzyb na ścianie pojawić może się z wielu przyczyn. Nie zawsze jest to nieprawidłowo działająca wentylacja. Grzyb może być skutkiem niedostatecznego odizolowania fundamentów domu, ponadprzeciętnie wysokiego stanu wód gruntowych, nieprawidłową konstrukcją budynku czy uszkodzeń instalacji – wodociągowej, kanalizacyjnej, przeciwdeszczowej. Grzyb może również stanowić konsekwencję niesprawnego systemu wentylacji. Jeśli nie zapewni ona optymalnych przepływów powietrza – na skutek zaniedbania, uszkodzenia, jakiemu może ulec rura wentylacyjna izolowana czy rura spiro do wentylacji, lub niewydolności powodowanej innymi czynnikami – w pomieszczeniach dochodzić może do nagromadzenia się nadmiaru wilgoci, która przyczynia się do rozwoju grzyba i pleśni.

Wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna a grzyb na ścianie

Czy rodzaj wentylacji wpływa na prawdopodobieństwo powstania grzyba? Czy wentylacja mechaniczna może w stu procentach wykluczyć możliwość jego powstania? Częściowo jest to twierdzenie prawdziwe, jednak zdecydowanie większe znaczenie w przeciwdziałaniu i zwalczaniu grzyba na ścianie mieć będzie sprawność systemu. Wentylacja mechaniczna ma w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej tę przewagę, że zapewnia skuteczność wymiany powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych – co jest główna wadą wentylacji naturalnej, której działanie oparte jest o różnicę ciśnień.

Jak sprawdzić, czy problemem jest wentylacja?

Aby mieć  pewność, że przyczyną powstawania grzyba jest wentylacja w starym domu lub wentylacja w bloku, konieczne jest wykluczenie wszelkich usterek, jakie mogłyby stanowić inny powód jego powstawania. Co więcej, grzyb powodowany niesprawną wentylacją, pojawia się w charakterystycznych miejscach – są to zaciemnione, wychłodzone zakamarki, elementy wyposażenia stojące blisko ścian i zewnętrznych narożników pomieszczeń oraz strefa podsufitowa i okolice okien i drzwi. Problemy z wentylacją mogą objawiać się również przez powstawanie zardzewień na elementach metalowych, skropliny na wewnętrznej stronie okien, długo utrzymujące się wilgoć i zapachy w łazience czy kuchni. 

Jak poprawić wentylację, by pozbyć się grzyba?

Problem z grzybem najczęściej występuje przy korzystaniu z wentylacji naturalnej. Wentylacja grawitacyjna w domu uzależniona jest bowiem od warunków atmosferycznych – przy niekorzystnych dla jej funkcjonowania różnicach ciśnień, znacząco spadają w niej przepływy powietrza. Wentylacja naturalna często nie nadąża również za wyciąganiem nadmiarowej ilości wilgoci z pomieszczeń szczególnie narażonych na powstawanie dużej ilości pary wodnej. Jak poprawić tę sytuację? Jeśli zauważymy problem z grzybem, najlepiej jest wyposażyć wentylacje grawitacyjna w elementy wentylacji mechanicznej, pełniące rolę doraźnie wspomagającą – jak okap kuchenny czy wentylator wyciągowy

Rekuperacja a grzyb na ścianie

Oprócz możliwości zwiększenia wydajności wentylacji dotychczas używanej, sytuację pojawiania się grzyba na ścianie całkowicie wyeliminować może system rekuperacji – czyli wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna z odzyskiem ciepła. Rekuperacja to instalacja, która stale dba o wymianę powietrza w pomieszczeniach, kontroluje stan ich zawilgocenia i automatycznie dostosowuje – zwiększa lub zmniejsza przepływy powietrza – w zależności od bieżących potrzeb. Niweluje zatem możliwość utrzymywania się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu , które stanowi główną przyczynę powstawania grzyba na ścianie. 

Grzyb na ścianie jest poważnym problemem, dlatego niezwykle ważne jest szybka i skuteczna jego eliminacja. Modernizacja, zmiana systemu wentylacji i systematyczne dbanie o jej stan to podstawowy warunek, jaki należy w tym celu spełnić.