Zaznacz stronę

Jak poprawić wentylację w domu?

Wentylacja dom

Raczej każdy i każda z nas chcieliby zawsze oddychać powietrzem o jak najwyższej jakości. Musimy pamiętać o tym, że ma ono duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i zdrowie, ale także na stan pomieszczeń w naszym domu, czy mieszkaniu. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na to, by usprawnić wentylację naturalną w obrębie budynku, w którym mieszkamy? Jest na to kilka sposobów, które postaramy się przybliżyć w tym artykule. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić wentylację w domu – zapraszamy do lektury!

Wentylacja naturalna – jak działa wentylacja grawitacyjna?

W większości budynków mieszkalnych, zwłaszcza tych, które zostały wzniesione już jakiś czas temu, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna, zwana także naturalną. Obie te nazwy dobrze oddają specyfikę jej działania, gdyż ten rodzaj wentylowania pomieszczeń opiera się o prawa fizyki.

Ciepłe powietrze zawsze wędruje do góry, co jest wykorzystywane przy projektowaniu systemów wentylacji grawitacyjnej. Pod sufitami montuje się odpowiednie wywietrzniki, których zadaniem jest odprowadzanie zużytego i wcześniej ogrzanego powietrza na zewnątrz budynku, natomiast świeże powietrze dostaje się do naszych pokoi za pomocą wywietrzników w oknach.

Jak nietrudno się domyślić, wentylacja grawitacyjna nie jest rozwiązaniem idealnym. Podstawowym problemem z tym sposobem na wywoływanie cyrkulacji powietrze w obrębie budynku jest fakt, że nie mamy nad nim żadnej kontroli – więc jeśli stwierdzimy, że dany dzień jest zbyt duszny i potrzebujemy więcej świeżego powietrza, naszym jedynym wyjściem będzie otwarcie okna. 

Kolejnym problemem, z jakim możemy się spotkać przy wentylacji grawitacyjnej, jest możliwość jej niepoprawnego działania, jeśli warunki wewnątrz i na zewnątrz nie będą optymalne. Co to oznacza? W przypadku jeśli temperatura pomieszczeń będzie zbliżona do temperatury na zewnątrz, ciąg powietrza zauważalnie się zmniejszy. Warto zaznaczyć, że zwiększenie ciągu przy mrozach za oknem również nie jest pożądanym scenariuszem, gdyż nasz dom znacznie szybciej wytraca wówczas ciepło.

Poprawa wentylacji w domu – dlaczego warto o tym pomyśleć?

Dlaczego poprawa wentylacji w domu jest tak istotna? Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może stać się dla nas potencjalnym źródłem wielu problemów. Brak świeżego powietrza powoduje złe samopoczucie, bóle głowy, chrypkę i wiele innych nieprzyjemności, jednak największe ryzyko wiąże się w tym wypadku z problemami z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności.

Jeśli nie zadbamy o odpowiednią cyrkulację powietrza w naszym domu, wilgotność powietrza znacznie się zwiększy. Prowadzi do kolejnych kłopotów, takich jak puchnięcie drewnianych elementów wyposażenia, podłóg, czy boazerii. W skrajnych wypadkach na naszych ścianach mogą pojawić się zarodniki grzybów i pleśni, których całkowite wyeliminowanie jest często niemożliwe.

Jak poprawić wentylację w domu?

Jeśli zastanawiamy się, jak poprawić wentylację w domu, mamy do wyboru kilka opcji. Podstawą jest tutaj dobre zdiagnozowanie problemu, który trapi nasz budynek. Jednym z najczęściej spotykanych powodów, przez które wentylacja naturalna nie działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, jest zbyt szczelna stolarka drzwiowa i okienna. Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, nawiewniki w oknach są niezbędne, żeby cyrkulacja powietrza mogła się odbywać bez żadnych przeszkód, a obecne budynki często są bardzo dobrze zaizolowane. W takiej sytuacji najpewniejszym wyborem będzie zdecydowanie się na dodatkowe kanały nawiewowe i wywiewowe w ścianach.

Innym powodem, przez który nasza wentylacja może tracić na skuteczności, jest brak podcięć w drzwiach w pomieszczeniach. Są one niezbędne do tego, żeby powietrze mogło swobodnie przepływać pomiędzy każdym z pokoi i jeśli to zlekceważymy, wentylacja nie będzie miała prawa działać odpowiednio.

Warto zwrócić też uwagę na szerokość i ogólną konstrukcję naszych kanałów wentylacyjnych. Jeśli przykładowo będą one przepływały przez nieogrzewane pomieszczenie, powietrze zacznie tracić ciepło zbyt szybko, co może osłabić ciąg, lub nawet go odwrócić. Jest to szczególnie niebezpieczne w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak kotłownie, gdzie odwrócenie ciągu powietrza może się skończyć wręcz tragicznie.

Poprawa wentylacji w domu? Rekuperacja!

Każdy z wyżej wymienionych problemów z wentylacją możemy próbować rozwiązać poprzez zmiany konstrukcyjne w naszym domu, jednak należy pamiętać, że dalej może nie zapewnić to optymalnego efektu. Wentylacja grawitacyjna jest niezwykle prosta w swoim działaniu, ale przez to też niedoskonała i trudno będzie za jej pomocą zapewnić optymalny przepływ powietrza pomiędzy każdym z pomieszczeń.

Na całe szczęście, wentylacja grawitacyjna nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować, jeśli interesuje nas poprawa wentylacji w domu. Istnieje też rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która ze względu na specjalne urządzenia wymusza cyrkulację powietrza pomiędzy budynkiem a dworem.

Zasada działania rekuperacji jest dosyć prosta – za pomocą specjalnych wentylatorów powietrze zużyte jest wywiewane z domu, a powietrze świeże nawiewane do pomieszczeń. Żeby uniknąć związanego z tym wychłodzenia, rekuperacja ma także dedykowany system odzyskiwania ciepła z powietrza zużytego. Polega on na jego przepływie przez specjalne kanaliki, tuż obok tych, którymi płynie powietrze świeże. Dzięki temu dwa strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, jednocześnie wymieniając się ciepłem. Za cały ten proces odpowiada urządzenie zwane rekuperatorem.

Zalety rekuperacji

Wentylacja Grawitacyjna posiada wiele zalet. Podstawową zaletą rekuperacji jest fakt, że zawsze mamy wpływ na cyrkulację powietrza pomiędzy pomieszczeniami. W każdej chwili możemy je zwiększyć, więc nie będą nam groziły duszne pokoje i związane z tym potencjalne problemy zdrowotne.

Warto też zauważyć, że rekuperacja może być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Utrata ciepła przy wentylacji grawitacyjnej jest zauważalna i sprawia, że nasze rachunki za ogrzewanie rosną. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ten problem znika, natomiast my możemy cieszyć się niższymi rachunkami i czystszym środowiskiem.