Zaznacz stronę

Jak prawidłowo wietrzyć dom i mieszkanie?

wietrzenie mieszkania

Wietrzenie domu i mieszkania – czyli niemal całkowita wymiana powietrza, jakie nagromadzone jest we wnętrzach na powietrze z zewnątrz – jest czynnością coraz częściej pomijaną i zapominaną, w szczególności w sezonie grzewczym. Jest to jednak bardzo ważna czynność, która pozwala na zachowanie zdrowia i komfortowych warunków przebywania w pomieszczeniach. Jak prawidłowo wietrzyć dom lub mieszkanie?

Kiedy wietrzyć dom, kiedy mieszkanie?

Wietrzenie jest czynnością, którą powinniśmy wykonywać niemal codziennie. Nie ma znaczenia tutaj, jak wentylacja w bloku lub domu jest zainstalowana. Wietrzenie konieczne jest tak przy korzystaniu z wentylacji grawitacyjnej, jak i wentylacji mechanicznej czy systemu rekuperacji (tutaj można jednak ograniczyć wietrzenie, szczególnie w sezonie grzewczym, gdyż jakość i ilość dostarczanego powietrza będą zdecydowanie korzystniejsze, dzięki filtrowaniu powietrza przez rekuperator). Zaleca się, aby dom lub mieszkanie wietrzone było o poranku – wówczas powietrze jest najbardziej rześkie i zdrowe dla naszego organizmu. Samo wietrzenie nie powinno trwać długo, należy  jednak zwrócić uwagę, by przewietrzone były wszystkie pomieszczenia, najlepiej w jednym czasie. 

O czym pamiętać, wietrząc dom?

Jak prawidłowo wietrzyć dom lub mieszkanie? Warto pamiętać o kilku następujących krokach:

  • wyłącz ogrzewanie –  wyłącz chwilowo piec lub skręć regulatory, dzięki czemu zmniejszysz zużycie energii,
  • wyłącz klimatyzację, jeśli posiadasz – również nawilżacze i oczyszczacze powietrza,
  • jeśli pomieszczenia w Twoim domu mają różną temperaturę (jak cieplejszy pokój dziecka, czy chłodniejsza kotłownia) – zamknij od nich drzwi,
  • przewietrz także pomieszczenia nieogrzewane,
  • nie doprowadzaj do powstania przeciągu w domu – w szczególności, jeśli przebywają w nim osoby o słabszej odporności. 

Wietrzenie domu lub mieszkania latem 

Wietrzenie domu  w okresie letnim wskazane jest w szczególności dla domów, które obsługuje wentylacja grawitacyjna-  to najczęstsza wentylacja w bloku. Jest ona bowiem szczególnie podatna na zmniejszanie skuteczności swojego działania przy zmniejszeniu różnic temperatur pomiędzy wnętrzami domu a jego otoczeniem, dlatego tak ważne jest jej wspomaganie, przez korzystanie z takich urządzeń jak wentylator wyciągowy. Wietrzenie w lecie wskazane jest wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wówczas powietrze jest rześkie i chłodniejsze. Intensywne natomiast wietrzenie w ciągu dnia może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – wietrzenie mieszkania w lecie w godzinach okołopołudniowych spowodować może wzrost temperatury w pomieszczeniach – do czego nie dopuściłaby wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna. 

Wietrzenie domu lub mieszkania zimą

Zimowe wietrzenie mieszkania powinno być krótkie, trwać około 5 minut. Warto pamiętać  o tym, że powietrze zimowe może charakteryzować się zwiększonym zanieczyszczeniem, przez zwiększony poziom szkodliwych pyłów powstałych na skutek intensywnych procesów spalania na potrzeby grzewcze. Wietrzenie w sezonie zimowym można ograniczyć w przypadku posiadania systemu wentylacji mechanicznej lub rekuperacji, która oprócz odzysku ciepła, zapewni również oczyszczenie powietrza wtłaczanego do domu z substancji szkodliwych. 

Nieprawidłowe wietrzenie domu – do czego może doprowadzić?

Brak prawidłowego obiegu powietrza w domu lub mieszkaniu to niebezpieczeństwo gromadzenia się we wnętrzach zanieczyszczeń, alergenów, nadmiaru wilgoci czy zużytego powietrza. Systematyczne wietrzenie domu lub mieszkania to odpowiednia wilgotności w mieszkaniu. Wietrzenie uniemożliwia wdychanie powietrza o nieprawidłowych parametrach, rozwój drobnoustrojów, gromadzenie się szkodliwych substancji w naszej przestrzeni. Wietrzenie wpływa również bezpośrednio na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza – pominięcie go w okresie grzewczym, szczególnie narażającym pomieszczenia na nadmierne przesuszenie – może ponadto powodować bóle głowy, podrażnienia śluzówek, obniżone samopoczucie. 

Wietrzenie domu jest bardzo ważne dla zachowania optymalnych parametrów powietrza w domu. Korzystanie z zasad prawidłowego wietrzenia domu i mieszkania pozwoli na efektywne jego wykorzystanie, bez szkód dla naszego komfortu i zdrowia.