Upał daje się we znaki, a poddasze najlepiej to odwzorowuje. To pomieszczenie osiąga najwyższe temperatury w całym domu, przez co jego użytkowanie jest niekomfortowe. Zapoznaj się z naszymi poradami, dzięki którym schłodzisz poddasze w skuteczny sposób!
Klimatyzacja
To właśnie klimatyzacja jest jednym z najlepszych sposobów na schłodzenie wnętrza. Okaże się szczególnie pomocna w przypadku poddasza, które w lato może osiągać naprawdę wysokie temperatury. Dach oraz okna akumulują ciepło. Co więcej, na poddasze przedostaje się ciepło również z dolnych kondygnacji.
Skutecznym rozwiązaniem będzie stacjonarna klimatyzacja typu split. Zapewni ciche i zarazem efektywne działanie. Jeśli klimatyzację chcesz umieścić w większej liczbie pomieszczeń, nie tylko na poddaszu – postaw na klimatyzację multisplit.
Prawidłowa izolacja dachu
Brak ocieplenia często prowadzi do zbyt wysokiej temperatury na poddaszu. Odpowiednie ocieplenie nie tylko zapobiega wychłodzeniu, ale również i przegrzewaniu. Warstwa izolacji na dachu powinna mieć około 15 cm grubości, jednak obecnie coraz częściej stosuje się warstwy izolacyjne sięgające nawet 25-30 cm.
Poza izolacją dachu znaczenie ma także i izolacja ścian. Dzięki temu budynek zostanie zabezpieczony przed działaniem skrajnych temperatur. Brak odpowiedniej izolacji może skutecznie utrudniać schładzanie poddasza.
Wydajna wentylacja
Wentylacja zapewni na poddaszu ciągłą cyrkulację powietrza. Gorące powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz, a świeże doprowadzane do wnętrza. Dzięki temu temperatura zmniejszy się, gdy na zewnątrz będzie chłodniej. Aby wentylacja jak najlepiej spełniała swoją rolę, ilość oraz rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych należy precyzyjnie zaplanować już na etapie tworzenia projektu budowlanego.
Dobrą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja. Dodatkowo filtruje powietrze, dzięki czemu dociera na poddasze bez zanieczyszczeń. Rekuperacja poza sprawną wentylacją może również chłodzić nawiewane powietrze, jeśli jest wyposażona np. w bypass. Dzięki niemu powietrze omija wymiennik ciepła. Dociera do wnętrza schłodzone. Jednocześnie bypass zapewnia wywiew ciepłego powietrza z budynku.
Wietrzenie poddasza
Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń również pomoże Ci zmniejszyć temperaturę na poddaszu. Najlepsze efekty przyniesie wietrzenie w godzinach porannych oraz wieczornych, bowiem to właśnie wtedy temperatury na zewnątrz są najniższe. Warto, by poddasze było wietrzone na przemian z innymi pomieszczeniami w domu. W ten sposób utrzymasz ciągły przepływ powietrza. Kiedy na zewnątrz jest chłodno, wietrz poddasze przy całkowicie otwartych oknach. Uchylenie może nie być tak efektywne.
W godzinach, w których występuje najwyższa temperatura, staraj się unikać otwierania okien. Choć może Ci się wydawać, że przyniesie to ulgę, w rzeczywistości wpuścisz jedynie gorące powietrze do domu.
Zasłonięte okna od zewnątrz
Tradycyjne zasłony czy rolety wewnętrzne pozwalają zablokować światło słoneczne. Niestety zarówno okna, jak i same zasłony potrafią mocno się nagrzewać, a więc efekt może nie być w pełni zadowalający. Poza wewnętrznymi zasłonami zastosuj również zewnętrzne rolety czy markizy do okien dachowych. Dzięki temu promieniowanie słoneczne nie dotrze do szyb, które tak łatwo się nagrzewają.
Okna zasłaniaj w szczególności w godzinach szczytu, kiedy to temperatury na zewnątrz są najwyższe.
Wyłącz urządzenia, których nie używasz
Choć na co dzień możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, urządzenia zasilane elektryczne wytwarzają dużo ciepła. Mowa tu nie tylko o piekarnikach czy płytach indukcyjnych, ale także o komputerach czy laptopach. W czasie upałów staraj się wyłączać nieużywane urządzenia.
Zwróć również uwagę na źródła światła – tradycyjne żarówki lub świetlówki halogenowe mogą mocno się nagrzewać. Wymień je na zimne i przy okazji energooszczędne żarówki LED.
Dzięki powyższym wskazówkom skutecznie schłodzisz poddasze, a jego użytkowanie przestanie być dla Ciebie uciążliwe.