Zaznacz stronę

Jak wygląda montaż systemu rekuperacyjnego?

Rekuperacja to obecnie najbardziej wydajny sposób na wentylowanie pomieszczeń, który przewyższa wentylację naturalną pod wieloma względami. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do swojego domu, ale nie wiesz, na co musisz być przygotowany jeśli chodzi o jej instalację, dobrze trafiłeś. W tym artykule przyjrzymy się rekuperacji w domu, jej montażowi, oraz korzyściom, jakie dzięki niej może odnieść każde gospodarstwo. Zapraszamy do czytania!

Rekuperacja – jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja, lub mówiąc inaczej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to świetny sposób na oddychanie świeżym powietrzem w każdych warunkach. Jest to możliwe właśnie dzięki mechanicznej zasadzie działania całej instalacji, którą możemy bez problemu kontrolować i dostosowywać do naszych potrzeb. Rekuperacja opiera się o działanie specjalnie dedykowanych do tego celu wentylatorów, których zadaniem jest automatyczne wywiewanie powietrza zużytego i wprowadzanie w jego miejsce świeżego, przy jednoczesnym filtrowaniu zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak pył, kurz, czy smog.

Istotną zaletą rekuperacji, której nie można pominąć, jest odzysk ciepła. Zanim zużyte powietrze zostanie wywiane z naszych pokoi, przechodzi przez system specjalnych kanalików. Są one umiejscowione tuż obok kanalików na świeżo pobrane powietrze, dzięki czemu mogą płynąć one obok siebie i wymieniać się ciepłem. Dzięki temu rekuperacja w domu jest nie tylko sposobem na najwyższą możliwość jakość powietrza w naszym budynku, ale też ciekawym i ekologicznym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Rekuperacja w domu – co warto wiedzieć przed jej montażem?

Instalację rekuperacji w domu najlepiej jest rozplanować jeszcze na etapie wznoszenia budynku. Oczywiście nie jest to warunek konieczny do skorzystania z tego rozwiązania  w naszym domu, jednak pozwoli znacznie zredukować koszty, poprzez uniknięcie kucia otynkowanych i pomalowanych ścian. Z tego powodu, najlepszym momentem na montaż rekuperacji jest czas, kiedy nasz nowy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym, a ściany nie zostały jeszcze poddane tynkowaniu.

Jeśli chcemy wprowadzić do swojego domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pamiętajmy też o tym, że konieczne będzie wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na rekuperator. To urządzenie jest niejako sercem i centrum sterowania całym systemem wentylacyjnym i z tego powodu zajmuje trochę miejsca. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wstawienie go do pomieszczenia gospodarczego, takiego jak kotłownia, lub jego instalacja na poddaszu, żeby rekuperator nie przeszkadzał nam w codziennych czynnościach. Zwróćmy jednak uwagę na temperaturę, jaka panuje w tych miejscach – do prawidłowego działania rekuperator będzie potrzebował około 8 stopni Celsjusza.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę zanim przystąpimy do montażu rekuperacji w domu, jest odpowiednie przygotowanie budynku. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), wentylacja mechaniczna wymaga od nas znacznie lepszego zaizolowania budynku. Dotyczy to zwłaszcza okien – w przypadku wentylacji grawitacyjnej muszą być one wyposażone w nawiewy, które umożliwiają cyrkulację powietrza zgodną z prawami fizyki. Rekuperacja natomiast wymaga odpowiedniego poziomu szczelności w całym budynku, gdyż tylko w takich warunkach będzie działała optymalnie.

Rekuperacja – jak wygląda instalacja systemu wentylacji?

Podstawą każdej udanej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest dobry projekt. Już w tym miejscu należy zaznaczyć, że samodzielny montaż rekuperacji w większości wypadków nie będzie dobrym pomysłem i zdecydowanie warto wspomóc się tutaj doświadczeniem i wiedzą odpowiednich fachowców. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć błędów, takich jak źle dobrane przewody wentylacyjne, czy ich niewłaściwe zamontowanie.

Projekt rekuperacji powinien uwzględniać powierzchnię naszego domu i panujące tam warunki. Pomoże to w wyborze odpowiedniego rekuperatora, który jest kluczowym aspektem poprawnego działania naszego nowego systemu wentylacyjnego. Nie zawsze musi być to najdroższa opcja na rynku – jeśli nasz dom jest niewielki, nie będziemy potrzebowali rekuperatora o bardzo wyśrubowanych parametrach.

Po wyborze odpowiedniego projektu przyjdzie czas na właściwy montaż rekuperacji w domu. Polega on na rozłożeniu kanałów wentylacyjnych, wykonanie odwiertów w stropach, czy zamontowanie skrzynek rozprężnych i rozdzielnych. W tym czasie wentylacja zostanie też odpowiednio zaizolowana, żeby wyeliminować ewentualne hałasy.

Ile trwa montaż rekuperacji w domu? Wiele zależy od specjalistów, z pomocą których zdecydujemy się wykonać tę czynność, oraz innych czynników, takich jak rozkład, czy powierzchnia naszego budynku. Najczęściej przyjmuje się, że całkowita instalacja wentylacji zamknie się w czasie od jednego dnia (w przypadku niewielkich domów) do tygodnia.

Rekuperacja – dlaczego warto?

Chociaż montaż rekuperacji w domu może się wydawać nieco skomplikowany, zdecydowanie warto o nim pomyśleć. Dotyczy to zwłaszcza osób, którym zależy na zbudowaniu nowoczesnego i pasywnego domu, opartego o ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła.

Rekuperacja jest w stanie zapewnić nam wiele korzyści. Podstawową z nich jest oczywiście optymalna jakość powietrza w każdych warunkach, na którą mamy bezpośredni wpływ. Ma to ogromne znacznie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także zdrowia. Dobrze skalibrowana instalacja wentylacyjna jest w stanie pozwolić nam uniknąć rozwoju zarodników pleśni i grzybów na ścianach, których pojawienie się jest zawsze problematyczne. 

Warto pamiętać też o oszczędności pieniędzy na ogrzewanie, dzięki odzyskowi ciepła przy systemie rekuperacji. To oszczędność nie tylko dla naszych portfeli, ale także dla środowiska naturalnego, które powinno być w obecnych czasach ważne dla każdego z nas.