Zaznacz stronę

Jak wygląda montaż systemu rekuperacyjnego?

Rekuperacja

Rekuperacja to obecnie najbardziej wydajny sposób na wentylowanie pomieszczeń, który przewyższa wentylację naturalną pod wieloma względami. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do swojego domu, ale nie wiesz, na co musisz być przygotowany jeśli chodzi o jej instalację, dobrze trafiłeś. W tym artykule przyjrzymy się rekuperacji w domu, jej montażowi, oraz korzyściom, jakie dzięki niej może odnieść każde gospodarstwo. Zapraszamy do czytania!

Rekuperacja – jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja, lub mówiąc inaczej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to świetny sposób na oddychanie świeżym powietrzem w każdych warunkach. Jest to możliwe właśnie dzięki mechanicznej zasadzie działania całej instalacji, którą możemy bez problemu kontrolować i dostosowywać do naszych potrzeb. Rekuperacja opiera się o działanie specjalnie dedykowanych do tego celu wentylatorów, których zadaniem jest automatyczne wywiewanie powietrza zużytego i wprowadzanie w jego miejsce świeżego, przy jednoczesnym filtrowaniu zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak pył, kurz, czy smog.

Istotną zaletą rekuperacji, której nie można pominąć, jest odzysk ciepła. Zanim zużyte powietrze zostanie wywiane z naszych pokoi, przechodzi przez system specjalnych kanalików. Są one umiejscowione tuż obok kanalików na świeżo pobrane powietrze, dzięki czemu mogą płynąć one obok siebie i wymieniać się ciepłem. Dzięki temu rekuperacja w domu jest nie tylko sposobem na najwyższą możliwość jakość powietrza w naszym budynku, ale też ciekawym i ekologicznym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Rekuperacja w domu – co warto wiedzieć przed jej montażem?

Instalację rekuperacji w domu najlepiej jest rozplanować jeszcze na etapie wznoszenia budynku. Oczywiście nie jest to warunek konieczny do skorzystania z tego rozwiązania  w naszym domu, jednak pozwoli znacznie zredukować koszty, poprzez uniknięcie kucia otynkowanych i pomalowanych ścian. Z tego powodu, najlepszym momentem na montaż rekuperacji jest czas, kiedy nasz nowy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym, a ściany nie zostały jeszcze poddane tynkowaniu.

Jeśli chcemy wprowadzić do swojego domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pamiętajmy też o tym, że konieczne będzie wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na rekuperator. To urządzenie jest niejako sercem i centrum sterowania całym systemem wentylacyjnym i z tego powodu zajmuje trochę miejsca. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wstawienie go do pomieszczenia gospodarczego, takiego jak kotłownia, lub jego instalacja na poddaszu, żeby rekuperator nie przeszkadzał nam w codziennych czynnościach. Zwróćmy jednak uwagę na temperaturę, jaka panuje w tych miejscach – do prawidłowego działania rekuperator będzie potrzebował około 8 stopni Celsjusza.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę zanim przystąpimy do montażu rekuperacji w domu, jest odpowiednie przygotowanie budynku. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), wentylacja mechaniczna wymaga od nas znacznie lepszego zaizolowania budynku. Dotyczy to zwłaszcza okien – w przypadku wentylacji grawitacyjnej muszą być one wyposażone w nawiewy, które umożliwiają cyrkulację powietrza zgodną z prawami fizyki. Rekuperacja natomiast wymaga odpowiedniego poziomu szczelności w całym budynku, gdyż tylko w takich warunkach będzie działała optymalnie.

Rekuperacja – jak wygląda instalacja systemu wentylacji?

Podstawą każdej udanej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest dobry projekt. Już w tym miejscu należy zaznaczyć, że samodzielny montaż rekuperacji w większości wypadków nie będzie dobrym pomysłem i zdecydowanie warto wspomóc się tutaj doświadczeniem i wiedzą odpowiednich fachowców. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć błędów, takich jak źle dobrane przewody wentylacyjne, czy ich niewłaściwe zamontowanie.

Projekt rekuperacji powinien uwzględniać powierzchnię naszego domu i panujące tam warunki. Pomoże to w wyborze odpowiedniego rekuperatora, który jest kluczowym aspektem poprawnego działania naszego nowego systemu wentylacyjnego. Nie zawsze musi być to najdroższa opcja na rynku – jeśli nasz dom jest niewielki, nie będziemy potrzebowali rekuperatora o bardzo wyśrubowanych parametrach.

Po wyborze odpowiedniego projektu przyjdzie czas na właściwy montaż rekuperacji w domu. Polega on na rozłożeniu kanałów wentylacyjnych, wykonanie odwiertów w stropach, czy zamontowanie skrzynek rozprężnych i rozdzielnych. W tym czasie wentylacja zostanie też odpowiednio zaizolowana, żeby wyeliminować ewentualne hałasy.

Ile trwa montaż rekuperacji w domu? Wiele zależy od specjalistów, z pomocą których zdecydujemy się wykonać tę czynność, oraz innych czynników, takich jak rozkład, czy powierzchnia naszego budynku. Najczęściej przyjmuje się, że całkowita instalacja wentylacji zamknie się w czasie od jednego dnia (w przypadku niewielkich domów) do tygodnia.

Rekuperacja – dlaczego warto?

Chociaż montaż rekuperacji w domu może się wydawać nieco skomplikowany, zdecydowanie warto o nim pomyśleć. Dotyczy to zwłaszcza osób, którym zależy na zbudowaniu nowoczesnego i pasywnego domu, opartego o ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła.

Rekuperacja jest w stanie zapewnić nam wiele korzyści. Podstawową z nich jest oczywiście optymalna jakość powietrza w każdych warunkach, na którą mamy bezpośredni wpływ. Ma to ogromne znacznie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także zdrowia. Dobrze skalibrowana instalacja wentylacyjna jest w stanie pozwolić nam uniknąć rozwoju zarodników pleśni i grzybów na ścianach, których pojawienie się jest zawsze problematyczne. 

Warto pamiętać też o oszczędności pieniędzy na ogrzewanie, dzięki odzyskowi ciepła przy systemie rekuperacji. To oszczędność nie tylko dla naszych portfeli, ale także dla środowiska naturalnego, które powinno być w obecnych czasach ważne dla każdego z nas.