Zaznacz stronę

Rekuperacja w stropie i suficie podwieszanym

Sufit

Rekuperacja to nowoczesny i ekologiczny sposób na zapewnianie jak najlepszej jakości powietrza w naszych pomieszczeniach. Jej użycie jest w wielu wypadkach nie tylko opłacalne, ale także konieczne, ze względu na zastosowanie bardziej nowoczesnych standardów budownictwa. W jaki sposób ukryć kanały, które służą do rozprowadzania powietrza w pokojach? Jednym ze sposobów może być ich umieszczenie w podwieszanym stropie. Co należy wiedzieć o rekuperacji w suficie?

Rekuperacja a wentylacja naturalna – jakie są plusy rekuperacji?

Wentylacja w domu to niezwykle ważna kwestia i chociaż raczej nie myślimy o niej na co dzień, jakość powietrza, w jakim przebywamy, ma kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Z tego powodu wentylacja naturalna, nazywana też grawitacyjną, często zaczęła być wypierana przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Żeby dobrze wyjaśnić, dlaczego może się to okazać dobrym pomysłem, przyjrzyjmy się pokrótce, jak działa wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja grawitacyjna – jak działa?

Wentylacja grawitacyjna to zdecydowanie najbardziej popularny sposób na wentylowanie pomieszczeń, stosowany już od bardzo dawna. Jej działanie jest niezwykle proste, gdyż opiera się o naturalne prawa fizyki i siły, które możemy zaobserwować w codziennym życiu.

Ciepłe powietrze jest lżejsze niż powietrze zimne, przez co unosi się do góry. Właśnie ta zależność jest wykorzystywana w przypadku wentylacji naturalnej – dzięki temu ogrzane i zużyte powietrze może naturalnie wędrować do góry i ulatniać się z domu poprzez kominy i wywietrzniki.

W jaki sposób w takim wypadku do domu dostaje się dawka świeżego powietrza? Umożliwiają to nawiewniki umieszczone w oknach i ogólne drobne nieszczelności w montażu stolarki drzwiowej i okiennej. Za pomocą niewielkich szczelin powietrze z zewnątrz dostaje się do domu na miejsce tego, którego się pozbyliśmy.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja działa zupełnie inaczej niż wentylacja grawitacyjna, ze względu na to, że jej działanie umożliwia system specjalnych urządzeń mechanicznych, które mogą odpowiednio nawiewać i wywiewać powietrze z naszych pomieszczeń, nie licząc przy tym na sprzyjające warunki.

Jest to możliwe dzięki takim elementom układu, jak czerpnia, wyrzutnia i centrala rekuperacyjna. Każdy z tych sprzętów spełnia swoje określone zadanie – czerpnia pobiera powietrze świeże z dworu, wyrzutnia pozbywa się powietrza zużytego, natomiast rekuperator czuwa nad tym całym procesem i wstępnym ogrzewaniem powietrza.

No właśnie – jedną z ogromnych zalet systemów rekuperacyjnych używanych do wentylowania pomieszczeń, jest fakt, że umożliwiają one odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Co więcej, dzieje się to w niezwykle ekologiczny sposób, gdyż powietrze ogrzewa się wzajemnie, po prostu przepływając obok siebie. Ta cecha rekuperacji pozwala nam nie tylko oddychać świeżym i przefiltrowanym powietrzem, ale także oszczędzić na rachunkach związanych z ogrzewaniem budynku.

Rekuperacja, czy wentylacja naturalna?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy w swoim domu powinien postawić na użycie wentylacji naturalnej, czy na rekuperację, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie ta druga opcja. Jest ku temu kilka przesłanek – przede wszystkim rekuperacja może działać tak samo dobrze w każdych warunkach. Wentylacja grawitacyjna traci swoją skuteczność, kiedy warunki otoczenia są dla niej nieodpowiednie, natomiast rekuperacja jest w pełni mechanicznym układem, które może pracować niezależnie od tego czynnika. Kolejne plusy to fakt, że użytkownik ma większą kontrolę nad jakością powietrza w swoim domu, oraz że nie ponosi on tak dużych opłat za ogrzewanie.

Rekuperacja w stropie – czy to dobre rozwiązanie?

Rekuperacja z całą pewnością ma ogromną ilość zalet i to rozwiązanie mogą docenić nawet te osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z ekologicznymi technologiami. Jednakże nie oznacza to, że jest ona pozbawiona wad. Podstawową z nich jest to, że montaż rekuperacji najlepiej przeprowadzić na etapie wznoszenia naszego domu. Instalacja systemu wentylacyjnego w domu już istniejącym jest oczywiście możliwa, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami, oraz jest bardziej pracochłonna.

Jednym z rozwiązań, jakie można przeprowadzić zarówno w domu już wybudowanym, jak i dopiero stawianym, to rekuperacja w suficie podwieszanym. Zastosowanie wiszącego stropu to niezły sposób na ukrycie kanałów wentylacyjnych, które są niezbędne dla pracy całego układu, jednak pozostawione same sobie, mogą wydawać się nam nieestetyczne.

Czy w takim wypadku rekuperacja w stropie podwieszanym to dobry pomysł? Jak najbardziej – to jeden z najlepszych sposobów na montaż kanałów wentylacyjnych, gdyż daje ogromną swobodę. Kanały mogą być ułożone praktycznie dowolnie ze względu na to, że w normalnych warunkach nie będą one widoczne. Takie rozwiązanie sprzyja też łatwości procesu konstrukcyjnego, gdyż nie trzeba będzie planować, w jaki sposób można niewidocznie zamontować przewody w danym pomieszczeniu.

Co warto wiedzieć o rekuperacji w podwieszanym suficie?

Jeśli chcemy postawić na rekuperację w suficie podwieszanym, pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, to fakt, że nasz sufit powinien być odpowiednio stabilny i mocny. Kanały wentylacyjne zazwyczaj nie należą do najcięższych, jednak w dalszym ciągu warto zatroszczyć się o potencjalną wytrzymałość i trwałość naszej konstrukcji. Pamiętajmy, że stelaż z profili powinien być zamontowany do stropu przy użyciu kotw i wykonany z odpowiednią starannością.

Kolejnym ważnym aspektem jest wysokość naszego podwieszanego sufitu. Jak duża musi być? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w największym stopniu zależy to od rodzaju kanałów, jakie będziemy chcieli zastosować. Kanały sztywne są zazwyczaj całkiem szerokie, więc ich zastosowanie będzie wymagało od nas sporej przestrzeni. Inaczej wygląda to w przypadku kanałów elastycznych, zwanych też flex – przy ich użyciu sufit podwieszany będzie mógł być nieco niższy, niż w przypadku użycia kanałów sztywnych.