Drewniany domek to marzenie wielu z nas i ciężko się temu dziwić. Trudno jest wyobrazić sobie bardziej klimatyczne miejsce do życia, niż dom położony w ustronnym miejscu, wykonany z drewnianych bali, chociaż jest to oczywiście kwestia osobistych preferencji. Jeśli uważasz, że taki rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze, powinieneś zwrócić uwagę na kilka szczegółów, zanim ruszą prace budowlane. Jednym z nich jest system wentylacji. Jaki mamy wybór w tym zakresie i jaka wentylacja w domu z bali będzie najbardziej odpowiednia? Za chwilę odpowiemy na to pytanie, więc serdecznie zapraszamy do czytania!
Wentylacja w domu z bali – kilka słów o sposobach wentylacji
Stawiając jakikolwiek budynek, niezależnie czy jest to dom z bali, czy bardziej klasyczne rozwiązanie, najlepszym wyjściem będzie decyzja odnośnie systemu wentylacji na wczesnym etapie budowy. Dzięki temu nasz dom będzie od samego początku przystosowany do działania wentylacji, jaką wybierzemy i dodatkowo jej instalacja będzie znacznie prostsza.
Planowanie systemu wentylacyjnego takiego jak chociażby rekuperacja w domu z bali najlepiej jest rozpocząć możliwie jak najwcześniej, jednak nie zmienia to faktu, że z równym powodzeniem możemy dodać wentylację do budynku istniejącego. Wymaga to nieco więcej wysiłku i kosztów, jednak zdecydowanie warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli nasz dom wykonany jest z drewna. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zerknąć na różne sposoby wentylowania pomieszczeń i zastanowić się nad ich właściwościami.
Systemy wentylacyjne, czyli jak działa rekuperacja w domu
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jeśli chodzi o systemy wentylacyjne, jest wentylacja grawitacyjna, zwana także naturalną. W swoim działaniu wykorzystuje ona prawa fizyki i fakt, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Dzięki temu możemy zainstalować system wywietrzników na górze naszych pomieszczeń, żeby zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza. Jak natomiast świeże powietrze dostaje się do domu, kiedy mówimy o wentylacji grawitacyjnej? Jest to możliwe dzięki naszym oknom, które także posiadają swoje wywietrzniki.
Wentylacja grawitacyjna to bardzo często spotykane rozwiązanie, jednak niestety nie jest ono najlepszym wyjściem, zwłaszcza jeśli mówimy o wentylacji domu z bali. Za chwilę przyjrzymy się powodom, dla których tak się dzieje, jednak najpierw zastanówmy się, jak działają inne systemy wentylacyjne – rekuperacja i wentylacja mechaniczna.
Na samym wstępie trzeba zauważyć, że rekuperacja w domu jest właściwie wentylacją mechaniczną, która posiada jedną dodatkową zaletę, jaką jest odzysk ciepła. Wentylacja tego typu wywiewa i nawiewa powietrze do pomieszczeń w sposób mechaniczny, korzystając w tym celu z wiatraków i systemu kanałów wentylacyjnych. W przypadku rekuperacji działa to dokładnie tak samo, z tym że pozwala ona zachować ciepło, poprzez metodę odzyskiwania go ze zużytego powietrza, tuż zanim system wentylacyjny się go pozbędzie.
Dlaczego grawitacyjna wentylacja domu z bali to kiepski pomysł?
Dom wykonany z drewna ma swoją specyfikę, która w oczywisty sposób wiąże się z użytym materiałem. Raczej każdy z nas wie, że drewno nie lubi wysokiej wilgotności i jeśli chcielibyśmy, żeby nasz dom pozostał w dobrej kondycji przez długie lata, musimy koniecznie go zabezpieczyć przed wodą w powietrzu. Wentylacja grawitacyjna nie będzie tutaj dobrym pomysłem, gdyż jej efektywność może być zbyt niska, żeby utrzymać poziom wilgotności na optymalnym poziomie.
Wynika to z prostej przyczyny – wentylacja naturalna zależy od praw przyrody i jej użytkownik ma niewielki wpływ na jej działanie. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że może zachować ona swoje właściwości jedynie w momencie, kiedy w domu jest cieplej niż na zewnątrz. Jeśli będzie na odwrót, nasza wentylacja po prostu przestanie działać, a w efekcie w naszym powietrzu może nagromadzić się zbyt dużo cząsteczek wody.
Rekuperacja w domu z bali
Rekuperacja w domu z bali wydaje się znacznie lepszym pomysłem, niż wentylacja grawitacyjna. Przede wszystkim, przy zastosowaniu tego systemu będziemy mieli pełną kontrolę nad powietrzem w naszym domu. Jeśli zauważymy przykładowo, że wilgotność powietrza się zwiększa, będziemy mogli ustawić szybszy tryb pracy rekuperacji w domu i tym samym pozbyć się problemu.
Warto zwrócić uwagę także na aspekt odzysku ciepła w rekuperacji. Jest to rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić sporo pieniędzy, które przy grawitacji naturalnej musiałyby zostać wydane na zakup opału. Jak działa odzysk ciepła w rekuperacji? Zużyte i ciepłe powietrze wędruje do wyrzutni specjalnymi, małymi kanalikami. Tuż obok nich usytuowane są kolejne kanały, którymi wędruje świeże powietrze, pobrane z dworu. Dzięki temu dwa strumienie powietrza mogą nie mieszać się ze sobą, jednak w dalszym ciągu znajdują się bardzo blisko siebie, następuje pomiędzy nimi wymiana ciepła, wolna od nieczystości środowiskowych.
Rekuperacja w domu to zdecydowanie jedno z najlepszych wyjść, kiedy mówimy o drewnianym budownictwie. Stawiając na ten system wentylacyjny, będziemy mieli pewność, że do naszego domu nie zakradnie się wilgoć i idąca za nią pleśń i grzyby. Jednocześnie będziemy mogli oszczędzić nieco pieniędzy na rachunkach, dzięki odzyskowi ciepła ze zużytego powietrza.