Zaznacz stronę

Wentylacja w łazienkach z piecykiem gazowym

Łazienka

Wentylacja w domu to temat, o którym raczej nie myślimy zbyt często. To spory błąd, gdyż od jakości powietrza, którym oddychamy, zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Będzie zdecydowanie najlepiej, kiedy zdecydujemy się na najlepszy dla nas system wentylacji i rozplanujemy go już na etapie wznoszenia budynku. Jak wybrać dobry sposób wentylowania pomieszczeń? Wiele zależy od sytuacji, dlatego dzisiaj przyjrzymy się tematowi wentylacji z piecykiem gazowym w łazience. O czym należy pamiętać, kiedy mamy piecyk gazowy i myślimy o wentylacji?

Jakie są rodzaje wentylacji w domu? Wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna, rekuperacja

Zanim przejdziemy do kwestii, jaką jest wentylacja z piecykiem gazowym, musimy koniecznie poznać opcje, jakie mamy do wyboru. Najczęstszymi systemami wentylacyjnymi w budynkach są: wentylacja naturalna, zwana także grawitacyjną, wentylacja mechaniczna i rekuperacja. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

  • Wentylacja grawitacyjna – najczęściej spotykany rodzaj wentylacji w wielu różnych budynkach, takich jak starsze bloki, czy kamienice. Niegdyś ten sposób zapewniania odpowiedniej cyrkulacji w pomieszczeniu był właściwie jedyną opcją. Wentylacja naturalna działa w oparciu o grawitację i prawa fizyki. Z uwagi na fakt, że cieplejsze powietrze naturalnie wędruje do góry, natomiast zimne opada na dół, obmyślono sposób na wykorzystanie tego zjawiska, instalując wywietrzniki na wysokości około piętnastu centymetrów pod sufitem. To właśnie przez nie może się wydostawać zużyte powietrze, natomiast świeże napływa do nas przez wywietrzniki w oknach.
  • Wentylacja mechaniczna – ta wentylacja w domu to znacznie nowszy wynalazek, niż wentylacja grawitacyjna. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że w wentylacji mechanicznej nad całym procesem cyrkulacji powietrza czuwają urządzenia, które pobierają i oddają zużyte powietrze. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikowi na znacznie większą kontrolę nad jakością powietrza w domu i działa zdecydowanie bardziej wydajnie, niż wentylacja naturalna, która jest mocno zależna od różnicy temperatur pomiędzy domem a dworem.
  • Rekuperacja w domu – rekuperacja jest szczególnym rodzajem wentylacji mechanicznej. W tym wypadku także cyrkulacja powietrza jest wywoływana i pilnowana przez dedykowane do tego urządzenia, które możemy ręcznie ustawić na różne tryby pracy. Czym więc rekuperacja różni się od wentylacji mechanicznej? Ta różnica polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza, którego się pozbywamy w rekuperacji. Dzięki małym kanalikom przy czerpni i wyrzutni, powietrze świeże może płynąć tuż obok zużytego i ciepłego powietrza, zapewniając nam mniejsze straty na energii cieplnej.

Wentylacja z piecykiem gazowym – o czym należy pamiętać?

Jeśli w naszej łazience znajduje się piecyk gazowy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie prawidłowej wentylacji. Wiąże się to z bardzo prostą przyczyną – do spalania gazu niezbędny jest tlen. Jeśli w naszym powietrzu będzie go niewiele, piecyk może nie działać tak dobrze, jak moglibyśmy sobie tego życzyć.

Istnieje też druga strona medalu. Przy planowaniu wentylacji z piecykiem gazowym, zwróćmy też uwagę niebezpieczeństwa. Jeśli ogrzewamy naszą wodę w ten sposób, zawsze pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu, jakim jest czujnik gazu. Niestety, problemy z piecem mogą wystąpić zupełnie niespodziewanie i będzie dobrze, kiedy przygotujemy się na taką ewentualność odpowiednio wcześniej. Zdecydowanie nie powinniśmy tego lekceważyć, gdyż zależy od tego bezpośrednio nasze bezpieczeństwo.

Jak zapewnić właściwą cyrkulację powietrza w łazience z piecykiem gazowym?

Zgodnie z przepisami, w pomieszczeniu z piecykiem gazowym nie możemy skorzystać z dowolnego sposobu wentylacji. Wiele zależy od poszczególnego kotła i tego, jak jest skonstruowany. Wyjściem zupełnie dozwolonym jest oczywiście wentylacja grawitacyjna, jednak pamiętając o jej wadach, będziemy musieli odpowiednio przygotować naszą łazienkę.

Chodzi tutaj głównie o kwestię drzwi. Żeby zachować maksymalne bezpieczeństwo i właściwą wentylację w domu z piecykiem gazowym, drzwi do łazienki muszą mieć otwór. Może on być w formie kratki, lub możemy się zdecydować na drzwi, które nie sięgają samej podłogi. W przypadku tego drugiego rozwiązania pamiętajmy, że szpara pomiędzy skrzydłem a posadzką powinna wynosić minimalnie 2,5 centymetra.

Co jednak jeśli marzy nam się mechaniczna wentylacja z piecykiem gazowym? Tak jak zdążyliśmy już wspomnieć, jest to możliwe, o ile nasz kocioł na to pozwala i jeśli wybierzemy odpowiedni model systemu wentylacyjnego. Na jaki rodzaj wentylacji w domu możemy sobie wtedy pozwolić? Najlepszym wyjściem powinna być tutaj mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna w wersji zrównoważonej, lub nadciśnieniowej.

Jak widać, nawet piecyk gazowy nie przekreśla wentylacji mechanicznej, pod warunkiem że będzie na to pozwalała sytuacja. Pamiętajmy, że wybór właściwego sposobu wentylowania pomieszczeń przy piecykach gazowych jest niezwykle istotny i jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego rodzaju wentylacji użyć, najlepiej będzie zapytać o to specjalisty.