Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezwykle istotna w każdym pomieszczeniu, jednak podpiwniczenie budynków wymaga w tej kwestii specjalnych względów. Z uwagi na usytuowanie piwnic, ryzyko pojawienia się tam zarodników pleśni i grzybów jest znacznie większe, niż w tych pokojach, które znajdują się nad ziemią. Czy odpowiednia wentylacja w piwnicy jest możliwa? Który system wentylacyjny sprawdzi się tam najlepiej? Odpowiedź na te pytania poznasz w tym artykule, więc zapraszamy do czytania!
Czy wentylacja w piwnicy jest możliwa?
Wentylacja w piwnicy jest nie tylko możliwa do wykonania, ale wręcz konieczna, jeśli chcemy utrzymać podpiwniczenie w naszym domu w dobrym stanie. Zły przepływ powietrza między pomieszczeniami to prosty sposób na wytworzenie tam nieodpowiednich warunków, co będzie prowadziło do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu i wystąpienia zbyt dużej wilgotności. Musimy pamiętać o tym, że wilgotne i ciemne miejsca stwarzają idealne warunki do rozwoju pleśni, która jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia.
Jak może się skończyć dla nas nieodpowiednia cyrkulacja powietrza w podpiwniczeniu? Wiele zależy od tego, jak dużo czasu będziemy tam spędzać. Wielu z nas decyduje się na urządzenie w piwnicy swojego domowego warsztatu, w którym spędzamy długie godziny na amatorskim majsterkowaniu. W takiej sytuacji nieodpowiednia wentylacja może sprowadzić na nas bóle głowy, chrypkę i ogólne złe samopoczucie, związane z oddychaniem nieświeżym powietrzem. Warto zwrócić uwagę także na to, że kiedy na ścianach piwnicy zacznie pojawiać się pleśń, będziemy zmuszeni do wykonania generalnego remontu, który wcale nie musi przynieść oczekiwanych rezultatów. Zarodniki pleśni i grzybów jest bardzo ciężko wyplenić i nawet jeśli nam się to uda, mają tendencję do ciągłego nawracania.
Rodzaje wentylacji – grawitacyjna i mechaniczna
Najczęściej spotykane sposoby na wentylowanie pomieszczeń to wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną i wentylacja mechaniczna. Żeby dobrze odpowiedzieć na pytanie, które z tych rozwiązań lepiej spisze się w naszej piwnicy, pokrótce omówimy teraz ich zasady działania.
Wentylacja naturalna swoje działanie opiera na prawach fizyki, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Ciepłe powietrze unosi się do góry i wydostaje z pomieszczeń przez kratki wentylacyjne, natomiast świeże powietrze może się tam dostać dzięki odpowiedniej stolarce drzwiowej i okiennej, wyposażonej w system nawiewników.
Wentylacja mechaniczna to zdecydowanie bardziej zaawansowany technologicznie i bardziej skuteczny pomysł na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. To rozwiązanie opiera się o system specjalnych urządzeń, takich jak wentylatory, czy nawiewy, których zadaniem jest mechaniczne wymuszenie odpowiedniego przepływu powietrza pomiędzy pokojami w naszych domach, biurach, czy właśnie piwnicach.
Szczególnym rodzajem wentylacji mechanicznej jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej działanie umożliwia nie tylko wprowadzanie do pomieszczeń świeżego powietrza, ale także jego wstępne ogrzanie, dzięki energii cieplnej odzyskanej z powietrza zużytego.
Wentylacja w piwnicy – mechaniczna czy naturalna?
Najczęściej spotykanym sposobem na wentylowanie piwnic i nie tylko, jest wentylacja grawitacyjna. Jest to związane z prostotą tego rozwiązania i niskimi kosztami, które ponosimy właściwie jedynie w momencie projektowania i budowy naszego domu, czy innego budynku. Niestety to rozwiązanie może się okazać nieoptymalne w wielu sytuacjach. Dlaczego?
Podstawowym problemem wentylacji grawitacyjnej jest brak kontroli użytkownika nad całym procesem przepływu powietrza. Mieszkając w domu, który jest wyposażony tylko w system kratek wentylacyjnych i nawiewników systemu wentylacji grawitacyjnej, zwiększenie cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniami jest właściwie niemożliwe, gdyż jedyny pewny sposób na wprowadzenie tam większej ilości powietrza to otwarcie okien.
No właśnie – okna. To kolejny problem naturalnej wentylacji w piwnicy. Nie każde podpiwniczenie jest wyposażone w stolarkę okienną, więc chcąc polepszyć wentylowanie naszego podpiwniczenia, musimy wziąć to pod uwagę. Brak okien nie oznacza jednak całkowitej konieczności zrezygnowania z tego typu wentylacji, jednak znacznie ją utrudnia i wymusza na nas konieczność budowy specjalnych nawiewników.
Wentylacja w piwnicy? Rekuperacja!
Wentylacja mechaniczna jest znacznie pewniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wentylację w piwnicy, ale także właściwie w każdym innym rodzaju pomieszczeń. Zacznijmy od wad tego systemu, gdyż właściwie rekuperacja względem wentylacji grawitacyjnej posiada tylko jedną niedogodność – cenę. Montaż rekuperacji i związane z nim kanały wentylacyjne i niezbędne urządzenia, takie jak rekuperator, czy wentylatory sprawiają, że to rozwiązanie jest bardziej kosztowne.
Nie zapominajmy jednak o tym, że jedną z zalet rekuperacji jest odzysk ciepła, który pozwoli temu systemowi odpracować poniesione przez nas koszty. Nawet biorąc pod uwagę koszty związane z projektowaniem całego systemu i jego instalacją, dzięki mniejszej utracie ciepła w domu z rekuperacją będziemy mogli znacznie zredukować koszty ponoszone na ogrzewanie. W związku z tym system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można potraktować jako inwestycję, która zwróci się nam po kilku latach od montażu.
Kolejną zaletą rekuperacji jest jej prawidłowe działanie w każdych warunkach. To my, jako użytkownik tego rozwiązania możemy dowolnie zmniejszać i zwiększać przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami, w zależności od naszych potrzeb. Jest to niezwykle istotne w kontekście piwnicy, która jak zdążyliśmy już zauważyć, powinna być traktowana w tej kwestii ze szczególną uwagą, jeśli zależy nam na uniknięciu niepotrzebnych problemów.
W naszych piwnicach często znajdują się pomieszczenia gospodarcze, takie jak kotłownia. W przypadku nieprawidłowości działania wentylacji grawitacyjnej może dojść do tak zwanego ciągu wstecznego, który sprawi, że dym zamiast na zewnątrz, trafi z powrotem do pomieszczenia, co oczywiście jest skrajnie niebezpieczne. Kolejnym plusem rekuperacji jest fakt, że przy jej zastosowaniu, takie zdarzenie będzie praktycznie niemożliwe.