Chociaż wiele osób lekceważy ten fakt, odpowiednia kontrola wentylacji w mieszkaniu lub w domu może pomóc uniknąć nam wielu problemów, poczynając od konieczności wykonania generalnego remontu, kończąc na niekiedy poważnych kłopotach ze zdrowiem. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na stworzenie tego krótkiego poradnika, z którego można się dowiedzieć o najpopularniejszych systemach wentylacyjnych oraz jakie są konsekwencje niewłaściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach i czy można ich uniknąć. Zapraszamy do czytania!
Dlaczego kontrola wentylacji w domu jest tak istotna?
Podstawowym problemem wynikającym z niewłaściwej kontroli wentylacji w mieszkaniu jest nieodpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dla naszego zdrowia i wszystkich przedmiotów, jakie trzymamy w domu, optymalny poziom wilgotności mieści się w przedziale od czterdziestu do sześćdziesięciu procent. Jeśli wilgotność będzie zbyt niska, możemy mieć problemy z oddychaniem, gdyż nasze błony śluzowe również zaczną się wysuszać, co z kolei będzie skutkowało pogorszeniem naszego samopoczucia, oraz ogólnego stanu zdrowia. W takiej sytuacji często pojawią się u nas bóle głowy, czy uporczywy kaszel.
Jeśli natomiast wilgotność w naszych pomieszczeniach będzie na zbyt wysokim poziomie, również ucierpi nasz organizm, ale także różne przybory domowe. Najczęstszym problemem, który można zaobserwować w mieszkaniach ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza, będzie puchnięcie mebli i innych elementów z drewna, czy niszczenie się książek i dokumentów.
Kolejny problem związany z niewłaściwą wentylacją, lub jej całkowitym brakiem, to ryzyko pojawienia się na naszych ścianach zarodników pleśni i grzybów. Poniekąd wiąże się to z poprzednim punktem, gdyż najlepsze środowisko do ich rozwoju to wilgotne i ciemne miejsca. W takiej sytuacji będzie czekał nas konieczny, drogi generalny remont, który jednak może do końca nie rozwiązać tego problemu, gdyż pleśni i grzybów będzie bardzo trudno się pozbyć.
Warto też zauważyć, że brak właściwej wentylacji to obecność w naszym domu różnych zanieczyszczeń. Można do nich zaliczyć pył, kurz, cząstki smogu, czy dym papierosowy. Oddychanie powietrzem przepełnionym tego typu substancjami jest potencjalnie niebezpieczne, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami.
Jakie są sposoby na wentylowanie pomieszczeń w mieszkaniach?
Wyróżnia się dwa główne sposoby na zapewnienie w domu optymalnej cyrkulacji powietrza – wentylację naturalną, oraz wentylację mechaniczną. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak do tej kwestii przejdziemy nieco później.
Wentylacja naturalna jest bardzo prosta w działaniu, gdyż wykorzystuje znane nam prawa przyrody. Ciepłe powietrze, które unosi się do góry, jest odprowadzane przez kratki wentylacyjne, natomiast chłodniejsze, świeże powietrze z zewnątrz dostaje się do domu, czy mieszkania dzięki nawiewnikom w oknach i drzwiach.
Wentylacja mechaniczna działa w oparciu o system wentylatorów, które wymuszają mechaniczny przepływ powietrza między dworem a domem. To znacznie pewniejszy system wentylacyjny, jednak jest on bardziej skomplikowany i droższy w konstrukcji, niż system wentylacji grawitacyjnej.
Możliwe problemy systemów wentylacyjnych
System wentylacji mechanicznej jest znacznie bardziej skuteczny niż system wentylacji naturalnej i jeśli zostanie zaprojektowany i założony przez specjalistów w tej dziedzinie, powinniśmy być w stanie uniknąć jakichkolwiek problemów z jego działaniem. Zasadniczo jego jedyną niedogodnością jest cena, którą możemy zrekompensować, jeśli zdecydujemy się na rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Wentylacja grawitacyjna (naturalna) jest prostsza w działaniu, jednak przez to generuje znacznie więcej problemów. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim:
- niewłaściwe działanie przy nieoptymalnych warunkach atmosferycznych (kiedy temperatura w domu lub mieszkaniu jest zbliżona do tej na zewnątrz);
- brak kontroli wentylacji w domu przez użytkownika;
- wyziębianie pomieszczeń przez nieszczelną stolarkę drzwiową czy okienną, która jest niezbędna do działania wentylacji grawitacyjnej;
- możliwość wystąpienia ciągu wstecznego, czyli cofania zużytego powietrza z powrotem do pomieszczeń.
Jak zwiększyć kontrolę wentylacji w mieszkaniu?
Kontrola wentylacji w mieszkaniu – jak ją zwiększyć? W przypadku budynku wyposażonego w wentylację grawitacyjną, niestety nie mamy zbyt dużego pola do manewru, jednak nie oznacza to, że nie możemy zrobić zupełnie nic, żeby zatroszczyć się o jakość powietrza w naszym domu.
Podstawowym sposobem na poprawienie działania wentylacji grawitacyjnej jest dokładne przeczyszczenie kratek wentylacyjnych. Bardzo często zdarza się tak, że nie zaglądamy do nich praktycznie nigdy i zalega tam masa niepotrzebnego kurzu, który utrudnia działanie całego systemu.
Kolejnym sposobem na poprawienie działania wentylacji grawitacyjnej może być zamontowanie odpowiednich nawiewników okiennych. Czasami w budynkach z wentylacją grawitacyjną montuje się nowoczesne, szczelne okna i drzwi, dodatkowo ocieplając ściany grubą warstwą styropianu. W takich warunkach prawidłowe działanie wentylacji naturalnej będzie wręcz niemożliwe i konieczna może się okazać instalacja dodatkowych otworów, które umożliwią przepływ powietrza.
Rekuperacja, czyli pewna kontrola wentylacji w domu
Jeśli chcemy uniknąć problemów związanych z nieodpowiednią cyrkulacją powietrza w naszych pomieszczeniach i mieć nad nią pełną kontrolę, najpewniejszym sposobem będzie zdecydowanie się na wentylację mechaniczną. W jej wypadku nie jesteśmy skazani na poleganie na różnicy temperatur pomiędzy domem a dworem, czy niewłaściwą konstrukcję nawiewników, czy zbyt szczelne ocieplenie budynku. Przy rekuperacji to użytkownik ma maksimum kontroli nad tym, jak będzie wyglądał przepływ powietrza pomiędzy swoimi pomieszczeniami.
Istotną zaletą rekuperacji pod względem jakości powietrza, jest system filtrów, przez które przechodzi świeże powietrze, zanim trafi do naszych pomieszczeń. Pozwala to na eliminację cząstek smogu, pyłu i kurzu, tym samym gwarantując nam brak problemów zdrowotnych, związanych z kiepskim stanem powietrza. Warto pamiętać także o tym, że chociaż montaż rekuperacji będzie droższy niż projekt wentylacji grawitacyjnej, inwestycja szybko się zwróci, dzięki systemowi odzysku ciepła.