Na całe szczęście, kwestia poprawnej wentylacji pomieszczeń nie jest już tak lekceważona, jak miało to miejsce jeszcze całkiem niedawno. Odpowiedni system wentylacyjny w domu czy w budynku przemysłowym to jeden z gwarantów bezpieczeństwa i odpowiedniego zdrowia wszystkich osób, które przebywają w danej nieruchomości. Dzisiaj przybliżymy nieco temat wentylacji, konkretnie zajmiemy się kwestią wentylacji na dachu. Dlaczego wentylator dachowy stanowi dobrą opcję zarówno dla użytkowników wentylacji grawitacyjnej, jak i wentylacji mechanicznej?
Dlaczego wentylacja powinna być tak istotna w każdym budynku?
Zanim przejdziemy do kwestii wentylacji na dachu, zastanówmy się dlaczego prawidłowe wentylowanie budynków jest tak istotne. Wynika to z kilku powodów – zdecydowanie najważniejszym z nich jest nasze zdrowie. Brak odpowiedniego systemu wentylowania pomieszczeń może sprawić, że w domu będzie panowała zła wilgotność powietrza. Nie jest ona niebezpieczna sama w sobie, jednak musimy pamiętać, że mokre środowisko to idealne miejsce do rozwoju zarodników pleśni i grzybów. Bez prawidłowej wentylacji mogą one pojawić się w naszym domu i wyrządzić niemałą krzywdę wszystkim domownikom.
Weźmy pod uwagę także fakt, że kiedy na naszych ścianach zacznie pojawiać się pleśń, niewiele będziemy mogli zrobić, a różnego rodzaju detergenty i farby to tylko rozwiązania tymczasowe. Warto więc w ogóle nie dopuścić do takiej sytuacji wentylacja mechaniczna mogą nam bardzo pomóc w tym zakresie.
Wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna – co je odróżnia?
Chociaż obecnie wentylacja mechaniczna staje się coraz bardziej popularna, to możemy powiedzieć, że standardem w większości miejsc jest nadal wentylacja grawitacyjna. To stary i sprawdzony sposób na cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, jednak nie jest on pozbawiony wad. Jedną z nich jest niewielka wydajność i brak gwarancji stałego przepływu powietrza. Dlaczego tak się dzieje?
Wentylacja grawitacyjna działa dzięki wykorzystaniu zjawiska konwekcji, czyli odpowiednim przemieszczaniu się powietrza o różnej temperaturze i ciśnieniu. Jak można się domyślić, użytkownik wentylacji grawitacyjnej nie ma wpływu na wiele czynników, które warunkują sprawne działanie wentylacji. Przykładowo – przy klasycznej wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze dostaje się do domu przez nawiewniki w oknach. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy temperatura w domu jest wyższa niż na zewnątrz. O ile w zimę nie ma z tym żadnych problemów, podczas lata nasza wentylacja może stracić wszystkie swoje właściwości.
Wentylacja mechaniczna rozwiązuje ten problem, ponieważ cały proces przepływu powietrza w pomieszczeniach jest regulowany poprzez dedykowane urządzenia. W tym wypadku użytkownik ma pełną kontrolę nad tym, jak świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu.
Niezależnie od posiadanego przez nas systemu wentylacji, dodatkowa wentylacja na dachu może pomóc systemowi w osiągnięciu większej wydajności. Jak to działa?
Wentylacja na dachu przy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej
W przypadku wentylacji mechanicznej wentylacja na dachu staje się alternatywą dla wentylatorów kanałowych. Przy instalacji wentylacji mechanicznej musimy pamiętać o tym, że wentylatory wydają szum podczas swojej pracy. Raczej nie jest on zbyt głośny i uciążliwy dla otoczenia, jednak jeśli zależy nam na odpowiednim poziomie ciszy w domu, wentylacja na dachu może stać się świetnym rozwiązaniem.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej wentylacja na dachu także może mieć swoje zastosowanie. W tym wypadku pomaga ona w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wydajności wentylacji, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Kiedy naturalny ciąg powietrza okaże się niewystarczający do poprawnej wentylacji, wentylatory dachowe pomogą w jego wzmocnieniu.
Wentylacja na dachu – rodzaje wentylatorów
Wentylacja na dachu może wyglądać różnie, w zależności od tego, jakie urządzenia zastosujemy. Podstawowe z nich to:
- Wentylatory osiowe – w tym typie wentylatorów dachowych struga powietrza jest tłoczona przez specjalne łopatki, tłoczące powietrze równolegle.
- Wentylatory promieniowe – to znacznie bardziej skomplikowany rodzaj wirników. Jest w stanie tłoczyć powietrze prostopadle, co często przekłada się na jego lepszą wydajność i mniejsze natężenie produkowanego hałasu.
W przypadku dwóch powyższych przykładów wentylatory odróżnią się od siebie poprzez umiejscowienie łopatek w wirniku. Istnieją jednak inne podziały wentylatorów dachowych, ze względu na to, jaką funkcję mają spełniać.
- Wentylatory nawiewne – rzadziej spotykane rozwiązanie, skupiające się jedynie na nawiewaniu powietrza do pomieszczeń.
- Wentylatory wywiewne – z tym rozwiązaniem możemy spotkać się znacznie częściej. Ich zadaniem jest odprowadzanie powietrza z domu.
Dlaczego do wentylacji na dachu częściej stosuje się wentylatory wywiewne? Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta – nawiew przeważnie znajduje się w niższych pomieszczeniach, natomiast wentylator na dachu może pomóc w usuwaniu powietrza zużytego. Warto tutaj dodać, że wiele wentylatorów dachowych pozwala na ustawienie zarówno w pozycji nawiewnej, jak i wywiewnej.