Wentylacja mechaniczna – rekuperacja – umożliwia odzyskanie nawet 90% ciepła, jakie produkowane jest przez system ogrzewania. To przekłada się na realne oszczędności Twojego gospodarstwa domowego. Jak sprawić, by były one jak największe?
Rekuperacja jako wsparcie systemu grzewczego w obiekcie
Rekuperacja to system, który umożliwia ogrzewanie powietrza, jakie wtłaczane jest do wnętrza obiektu, dzięki wykorzystaniu ciepła powietrza z niego usuwanego. Wskutek takiego działania, do pomieszczeń dostaje się wstępnie ogrzane powietrze – a co za tym idzie, konieczność jego ogrzewania zostaje zdecydowanie zmniejszona. Optymalnie skonfigurowana rekuperacja pozwala zatem na zdecydowaną redukcję rachunków za paliwo lub energię, którymi ogrzewany jest nasz dom.
Dopasuj rekuperator do obiektu
Aby rekuperacja przynosiła wysokie oszczędności, cały system wentylacji mechanicznej musi zostać prawidłowo zaprojektowany. Już w tym momencie bowiem określone zostają przebiegi kanałów wentylacyjnych, od których zależy prawidłowy przepływ powietrza w instalacji. Ważnym jest dobranie jednostki centralnej – rekuperatora – odpowiedniego do naszych potrzeb. Warto jest skierować się ku rekuperatorom umożliwiającym odzyskanie jak największej ilości ciepła oraz wilgoci – wówczas rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie niższe.
Prawidłowy montaż to większe oszczędności
Dobór wysokiej jakości elementów instalacji oraz ich prawidłowe osadzenie i połączenie to klucz do wysokich oszczędności. Pamiętać należy przede wszystkim o prawidłowym odizolowaniu kanałów wentylacyjnych oraz zewnętrznych zakończeń elementów instalacji – anemostatów wywiewnych i nawiewnych. Dzięki temu pozbędziemy się problemów z oszronieniem instalacji i skroplinami, prawidłowo odizolowane, szczelne kanały wentylacyjne nie będą powodowały ochładzana się powietrza podczas jego przemieszczania się, a co za tym idzie- więcej ciepła zostanie dostarczone do rekuperatora, a ogrzane w nim powietrze wtłaczane, nie będzie traciło swojej ciepłoty.
Zoptymalizuj parametry pracy rekuperatora i kontroluj zużycie energii
Nowoczesne technologie i rozwiązania umożliwiają dostosowanie parametrów pracy rekuperatora i harmonogramu jego działania do indywidualnych preferencji jego użytkowników. Z pomocą inteligentnych systemów sterowania i czujników, możemy zmniejszyć wydajność pracy urządzenia na czas nieobecności lub pozwolić specjalnym czujnikom na automatyczne wykrywanie konieczności podjęcia wzmożonej pracy – dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest znaczne zmniejszanie zużycia energii.
Prawidłowa konserwacja = niskie koszty eksploatacyjne
Regularne przeprowadzanie czyszczenia instalacji, sprawdzanie jej stanu technicznego oraz wymiana części eksploatacyjnych – jak wymiana filtrów – to nie tylko kwestia naszego zdrowia. To również gwarancja sprawnego systemu, o wysokiej efektywności odzysku ciepła. Czyste kanały rekuperacyjne, oczyszczony wentylator i anemostaty, nowe filtry zapewniają bowiem niezakłóconą wymianę powietrza, brak strat energetycznych w całej długości instalacji. Systematyczne sprawdzanie stanu technicznego wszystkich elementów instalacji to również jego bezawaryjność i niskie koszty eksploatacyjne, gdyż wszelkie usterki wychwytywane na bieżąco mogą być łatwo i niskokosztowo naprawiane.
Rekuperator i fotowoltaika – połączenie idealne
System rekuperacji to system zasilany energią elektryczną. Warto jest zatem połączyć dwa systemy, których zadaniem jest zmniejszenie naszych rachunków. Instalacja fotowoltaiczna to bowiem źródło czystej, całkowicie darmowej energii, która zasilać może nie tylko elektronikę i urządzenia grzewcze, ale stanowić świetne, darmowe źródło zasilania rekuperacji, która dodatkowo będzie zmniejszała ilość energii, jaka powinna być przeznaczana na ogrzewanie. Połączenie fotowoltaiki i rekuperacji to idealny sposób na zminimalizowanie rachunków za energie i ogrzewanie!