W dzisiejszych czasach niezwykle ważnym aspektem naszego życia jest poszukiwanie rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do obniżenia kosztów, związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Jednym z takich rozwiązań jest system rekuperacji. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jego zainstalowanie?
Czym jest system rekuperacji?
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, jest nowoczesnym systemem, mającym za zadanie zapewnienie dostępu do wysokiej jakości powietrza wewnątrz obiektów, przez zapewnienie optymalnej jego wymiany z otoczeniem i filtrowanie zanieczyszczeń, jakie mogłyby powodować przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Niezaprzeczalnym plusem rekuperacji jest – w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej – jej całkowita niezależność i stałość działania – w odniesieniu do warunków panujących na zewnątrz obiektu – oraz odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, którym nagrzewane jest powietrze wtłaczane.
Na jakie koszty trzeba się przyszykować?
Koszt wszystkich podzespołów i elementów instalacji, zakupu dobrej jakościowo jednostki centralnej (rekuperatora) oraz projektu i montażu waha się – w zależności od mocy urządzenia, jaka niezbędna będzie do obsłużenia danej nieruchomości – od 20 do ponad 30 tysięcy złotych. Kosztów tych jednak nie należy się obawiać, z uwagi na szereg programów oferujący dofinansowanie inwestycji oraz możliwość rozliczenia wydatków na rekuperację w ramach ulg podatkowych. Rekuperacja jest ponadto inwestycją, która przynosi długotrwałe oszczędności na kosztownym w ostatnich czasach ogrzewaniu – po kilku latach można zatem oczekiwać, że się zwróci.
Czy wymagany jest projekt systemu rekuperacji?
Co do zasady nie ma wymogu posiadania projektu rekuperacji, warto jest natomiast postawić na jego opracowanie. W prawidłowo wykonanym projekcie znajdą się bowiem odpowiednio rozmieszczone w stosunku do powierzchni, kształtu, przeznaczenia i kubatury pomieszczeń – doprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Opracowany zostanie system sterowania rekuperacja, oszacowana zostanie minimalna moc, jaka będzie niezbędna do prawidłowej wentylacji pomieszczeń.
Pozwolenie na rekuperację – czy i kiedy jest konieczne?
Pozwolenie na montaż rekuperacji niezbędne jest tylko w przypadku, w którym konieczne będzie wykonywanie prac instalacyjnych wpływających na konstrukcję budynku, zmieniających powierzchnię zabudowy czy innych, wymienionych w szczegółowych przepisach prawa budowlanego. Warto zawczasu zweryfikować konieczność uzyskania pozwolenia, by wystrzec się wysokich kar finansowych czy konieczności rozbiórki instalacji.
Jak dobrać idealny rekuperator?
System rekuperacji będzie efektywnie wymieniał powietrze, jednocześnie skutecznie je ogrzewając, jeśli rekuperator i rozmieszczenie pozostałych elementów instalacji będą zapewniały wymianę powietrza w odpowiedniej ilości na godzinę w stosunku do kubatury obiektu i liczby jego mieszkańców. Moc urządzenia powinna umożliwiać rozprowadzanie nieco zawyżonej w stosunku do wyliczonych wartości ilości powietrza. Warto wybrać model nowoczesny, dysponujący odpowiednimi systemami sterującymi i zabezpieczeniami o wysokiej klasie energetycznej, dzięki której podniesiemy do maksimum stopień oszczędności.
Gdzie zamontować jednostkę centralną?
Niezwykle ważnym zagadnieniem, jakim należy zająć się przed montażem rekuperacji jest umiejscowienie jednostki centralnej. Generuje ona bowiem specyficzny, stały hałas, który nie dla każdego może być komfortowy. Warto zatem przemyśleć wybór odpowiedniego pomieszczenia – najlepiej osobnego pomieszczenia gospodarczego lub poddasza nieużytkowego – w którym zamontowany zostanie rekuperator.
Jak każda inwestycja, tak inwestycja w rekuperację, wymaga dokładnego przemyślenia. Jeśli zawczasu opracujemy plan działania, unikniemy bowiem ewentualnych nieprawidłowości formalnych czy błędów projektowych, które w konsekwencji mogłyby nas sporo kosztować.