Zaznacz stronę

Ile kosztuje montaż systemu rekuperacji w 2024 roku?

montaż rekuperacji

System rekuperacji jest coraz częstszą inwestycją, której dokonują nie tylko przedsiębiorcy, ale również i właściciele gospodarstw domowych. Zastanawiasz się, z jakim wydatkiem należy liczyć się, kupując system rekuperacji? Z artykułu dowiesz się, jaki jest przeciętny koszt inwestycji oraz jakie czynniki składają się na ostateczną cenę.

Jak wygląda montaż rekuperacji?

Montaż rekuperacji rozpoczyna się od przygotowania projektu. Zawiera on wszystkie istotne informacje, dotyczące prowadzonych kanałów wentylacyjnych czy ulokowanych anemostatów nawiewnych i wywiewnych. Plan obejmuje nawet elementy montażowe, które mają być zastosowane do rekuperacji.

Jeśli istnieje taka możliwość, pierwsze etapy montażu przeprowadza się jeszcze na etapie stanu surowego domu. Można wówczas przygotować przewierty oraz przejścia pod czernię i wyrzutnię.

Sercem systemu rekuperacji jest rekuperator. Należy wygospodarować miejsce, w którym może być ulokowany. Najczęściej jest to kotłownia, garaż, pomieszczenie gospodarcze czy też poddasze. Co istotne, miejsce to powinno być suche i zadaszone, a temperatura – dodatnia. Podłoże musi być odporne na wilgoć.

Po zamontowaniu jednostki centralnej można przejść do przewodów. Powinny być odpowiednio zamocowane oraz zaizolowane, aby zapobiec powstawaniu kondensatu. Kolejny etap to instalacja nawiewników i wywiewników w poszczególnych pomieszczeniach. Ostatnią czynnością jest podłączenie systemu rekuperacji do prądu, jego uruchomienie oraz sprawdzenie działania. Instalator zajmie się również regulacją systemu i dopasowaniem ustawień do indywidualnych potrzeb domowników.

Od czego zależy koszt montażu rekuperacji?

Koszt montażu rekuperacji wiąże się z wykonaniem wielu istotnych rzeczy – to nie tylko montaż, ale również przygotowanie instalacji, przygotowanie projektu, a także sam system rekuperacji. Instalator zajmuje się także pierwszym uruchomieniem urządzenia oraz jego regulacją.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na ostateczną cenę wpływają również takie nieoczywiste czynniki, jak:

  • przekrój budynku – jest istotny dla optymalizacji prowadzenia pionów wentylacyjnych,
  • rzuty kondygnacji budynku – pozwalają ocenić ilość pomieszczeń oraz prawidłowo zaplanować trasy kanałów wentylacyjnych,
  • moc rekuperatora – to jeden z najważniejszych parametrów, który powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb gospodarstwa,
  • dostępność przestrzeni na instalację,
  • konieczność wykonania dodatkowych prac adaptacyjnych.

Dodatkowo planując montaż systemu rekuperacji już na etapie projektu, możesz oszczędzić naprawdę sporą kwotę. Możesz zrezygnować z budowy kominów czy też zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne domu.

Każdy projekt jest wyceniany indywidualnie, dlatego kluczowy jest kontakt z ekspertem, który przygotuje ofertę odpowiadającą na Twoje potrzeby.

Ile kosztuje rekuperacja?

Ostateczny koszt, zawierający zarówno urządzenie, projekt, jak i montaż instalacji dla domu o metrażu około 150 metrów kwadratowych wynosi 25-30 tys. złotych. Inwestycja w wentylację mechaniczną pozwala jednak zrezygnować z innych kosztów, które także są duże. Mowa tu np. o murowaniu przewodów kominowych, które są niezbędne przy wentylacji grawitacyjnej.

Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z dofinansowań, które pozwalają znacznie obniżyć ostateczny koszt. Oferuje je przede wszystkim program Czyste Powietrze. Dostępne są trzy poziomy dofinansowania: podstawowy (6 700 zł), podwyższony (11 700 zł) oraz najwyższy (16 700 zł). Ostateczna wysokość dofinansowania zależy m.in. od sytuacji dochodowej beneficjenta czy też kosztu związanego z inwestycją w system rekuperacji.

Dofinansowanie na rekuperację obejmuje również program Ciepłe Mieszkanie, oferujący nawet do 41 000 zł dofinansowania, a także program Stop Smog. 

Zakup rekuperacji pozwala również zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem domu. To zdecydowanie opłacalna inwestycja, która przyniesie korzyści nie tylko dla Twojego portfela, ale również samopoczucia i komfortu!