Rekuperacja to nowoczesny sposób wentylowania pomieszczeń, który pozwala oddychać w domu powietrzem lepszej jakości, niż ma to miejsce przy zastosowaniu klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (gdyż tak brzmi pełna nazwa rekuperacji) to świetny sposób na czyste powietrze w domu, jednak czy będzie ona w stanie uchronić nas przed wszystkimi zagrożeniami czyhającymi w powietrzu, takimi jak smog? Odpowiedź poznasz w tym artykule, więc serdecznie zapraszamy do czytania.
Rekuperacja – czym różni się od wentylacji grawitacyjnej?
Żeby dobrze zrozumieć znaczenie, jakie ma rekuperacja w kwestii zapewnienia czystego powietrza w domu, konieczne będzie parę słów o tym, czym jest i jak działa ten system wentylacyjny. Do niedawna w większości nowych budynków nie przywiązywano takiej wagi do systemu wentylowania pomieszczeń i decydowano się na montaż klasycznego rozwiązania, jakim jest wentylacja grawitacyjna. Nie jest ona jednak optymalnym rozwiązaniem – w swoim działaniu korzysta z naturalnych sił przyrody i nie zawsze może poszczycić się tak samo wydajnym działaniem.
Rekuperacja jest odpowiedzią na ten problem. To system wentylacji, który opiera się o działanie mechaniczne, gdzie zużyte powietrze jest po prostu wywiewane z wnętrza domu i zastępowane nowym. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, przy rekuperacji jej użytkownik ma pełną kontrolę nad całym procesem i taki system wentylacji może działać cały czas z dokładnie takimi samymi parametrami. Dużą zaletą rekuperacji jest także odzysk ciepła, który pozwala znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie w naszym gospodarstwie domowym.
Rekuperacja a czyste powietrze w mieszkaniu
Rekuperacja to sposób na zapewnienie w naszym domu lub mieszkaniu powietrza o odpowiedniej jakości. Dlaczego rekuperacja lepiej radzi sobie z ochroną naszego domu przed zanieczyszczeniami, niż klasyczna wentylacja grawitacyjna? Jak oczyszczanie powietrza działa w przypadku wentylacji mechanicznej?
Wynika to przede wszystkim z faktu, że system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła filtruje powietrze, które ma następnie trafić do naszego domu. Zanim świeże powietrze trafi do naszych pomieszczeń w miejsce powietrza zużytego, jest nie tylko ogrzewane, ale też przechodzi przez specjalne filtry. Ich zadaniem jest wyłapanie wszystkich potencjalnie niebezpiecznych drobinek i zabrudzeń, które mogłoby dostać się do naszego wnętrza. Dopiero po odpowiednim przefiltrowaniu powietrza jest ono dostarczane do wszystkich pomieszczeń.
Żeby filtr w rekuperatorze działał poprawnie, niezbędna jest jego regularna wymiana. Jej dokładne warunki określa konkretny model urządzenia do rekuperacji, jednak w większości wypadków zaleca się zastosowanie nowego filtra raz na kwartał.
To, jak często przyjdzie nam wymieniać filtr, żeby zapewnić maksymalną skuteczność naszej wentylacji to jeden aspekt oczyszczania powietrza w domu. Znaczenie ma także to, na jaki model filtra się zdecydujemy. Filtry do rekuperatorów przeważnie występują w dwóch klasach, które cechuje różna przepuszczalność. Każda z nich ma określone parametry, odnośnie rozmiaru pyłu i zabrudzeń, jakie może przepuścić.
- klasa EU4 (F4), jest w stanie przefiltrować 50 – 85% zanieczyszczeń o wielkości 3-10µm
- klasa EU7 (F7), która jest w stanie powstrzymać ponad 90% pyłu o wielkości 1-10µm oraz mniej niż 75% zanieczyszczeń o rozmiarach 0,3-1µm.
O tym, który filtr będzie lepszy, mogą nas poinformować same liczby. Zdecydowanie lepszym wyborem jest filtr o mniejszej przepuszczalności, dysponujący klasą EU7. Jego użycie będzie bardziej zalecane, zwłaszcza w zimowych miesiącach, kiedy obecność zanieczyszczeń w powietrzu znacznie się zwiększa. Taki filtr docenią także alergicy, lub osoby mieszkające z małym dzieckiem.
Oczyszczanie powietrza to nie wszystko – zalety rekuperacji
Zastosowanie filtrów w rekuperacji to oczywiście jeden z najważniejszych aspektów, jaki wpływa na zabezpieczenie nas przed różnymi zanieczyszczeniami w powietrzu, jednak nie możemy powiedzieć, że jedyny. Pamiętajmy o tym, że w domu wyposażonym w klasyczną wentylację grawitacyjną konieczne musi być otwarcie okien raz na jakiś czas. W praktyce robi się to praktycznie codziennie, żeby zapewnić sobie większy dostęp do świeżego powietrza. Przez otwarte okno do naszego domu mogą dostać się nawet te największe drobinki kurzu czy smog – rekuperacja rozwiązuje ten problem, gdyż jest w stanie zapewnić nam czyste powietrze w domu bez wietrzenia.
Nie możemy zapominać także o innej kwestii, mianowicie o pleśni i grzybach. Jest to zagrożenie bezpośrednio związane z powietrzem kiepskiej jakości o dużej wilgotności. Zarodniki grzybów i pleśni mają bardzo dobre warunki do rozwoju, jeśli powietrze w naszym domu jest zbyt wilgotne – rekuperacja jest w stanie odpowiednio je osuszyć podczas pracy, dzięki czemu nie musimy się obawiać niechcianych wykwitów na naszych ścianach.
Jak widać, rekuperacja stanowi świetny sposób nie tylko na oszczędność finansową związaną z mniejszymi kosztami ogrzewania, ale także potrafi zapewnić oczyszczanie powietrza na najwyższym poziomie. Przy rekuperacji nie musimy się martwić, czy mamy dostatecznie czyste powietrze w domu, żeby nie obawiać się żadnych chorób.