Zaznacz stronę

Przygotuj wentylację na chłodniejsze dni. Jak przygotować system wymiany powietrza do sezonu zimowego?

zima

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest niezwykle ważna o każdej porze roku. Odpowiada bowiem za dostarczane nam świeżego powietrza oraz odprowadzanie tego zużytego – z nadmiarem wilgoci, zanieczyszczeń, ubocznych produktów spalania. Jak przygotować wentylację – tak grawitacyjną, jak i mechaniczną – do sezonu zimowego – grzewczego? 

Sprawna wentylacja zima – dlaczego jest tak ważna?

Zapewnienie optymalnego przepływu powietrza w pomieszczeniach i jego wymiany między otoczeniem a wnętrzami ma niebanalne znaczenie w kwestii naszego zdrowia oraz zdrowia budynku, w jakim mieszkamy. Gwarantuje bowiem utrzymanie prawidłowego  poziomu wilgotności, uniemożliwia powstawanie pleśni i zagrzybień – co przyczyniać może się do reakcji alergicznych, chorób układu oddechowego, niekorzystnie oddziałuje na konstrukcje obiektu. Prawidłowy obieg powietrza to również równomierne przemieszczenie się ciepła, a co za tym idzie – zapewnienie komfortu cieplnego w każdym miejscu w obiekcie. 

Wentylacja pomieszczeń z urządzeniami grzewczymi – niezwykle ważna w sezonie zimowym

Ogrzewanie nieruchomości tradycyjnymi metodami – tj. przy wykorzystaniu ciepła wytworzonego na skutek procesu spalania – niesie za sobą konieczność szczególnego zadbania o wentylację w pomieszczeniach, w których paliwo jest spalane. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z otartym źródłem ognia czy piecami z zamkniętą komorą spalania, niezależnie też od tego, czy spalanie będzie długotrwałe czy służyć będzie jedynie podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, jak piecyk gazowy do łazienki. W takich pomieszczeniach zapewnić należy optymalny i skuteczny dostęp do powietrza świeżego kanałami wprowadzającymi powietrza oraz sprawne kanały wyciągowe, które eliminować będą dym i zanieczyszczenia. Ważnym jest wykonanie przeglądu kanałów wentylacyjnych przez specjalistę i ich przeczyszczenie przed sezonem

Różnica w działaniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej – o czym należy pamiętać przed sezonem zimowym?

Wentylacja grawitacyjna opiera się na różnicy ciśnień pomiędzy otoczeniem budynku a jego wnętrzem. Działa dzięki nieszczelnościom, jakie rozmieszczone są w obrębie całej nieruchomości – tak na jej bryle, jak i miedzy pomieszczeniami. Niezwykle ważne przed sezonem zimowym jest sprawdzenie, czy sprawne i otworzone są nawiewniki przyokienne, czy kratki wentylacyjne są czyste i nie zostały niczym zapchane. W przypadku wentylacji mechanicznej warto jest sprawdzić stan czystości kanałów doprowadzających powietrze do jednostki centralnej – mogą w niej bowiem zalegać liście – warto również wymienić filtr, który w sezonie zimowym narażony będzie na oddziaływanie zdecydowanie większej ilości zanieczyszczeń powstających na skutek spalania.

Kanały wentylacyjne i ich rola w systemach wentylacyjnych zimą

Niezależnie od tego, czy posiadamy wentylacje mechaniczną, czy grawitacyjną, system oparty będzie zawsze o kanały wentylacyjne. Możemy mieć do czynienia z różnorodnymi kanałami. Bez znaczenia jednak od tego, czy instalacja opiera się o przewody sztywne czy rury spiro – przed sezonem zimowym konieczne jest ocenienie ich stanu – przede wszystkim – sprawności przepływu powietrza. Jeśli wykryjemy, że przewody nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji, koniecznym jest wykonanie czyszczenia kanałów – najlepiej przez wykwalifikowana firmę, która dodatkowo zdezynfekuje instalację i sprawdzi stan przewodów wentylacyjnych. 

Sprawdzenie stanu wentylacji przed zimą to jeden z warunków naszego spokoju. Sprawny system jest bowiem gwarantem naszego komfortu i bezpieczeństwa przez cały okres grzewczy.