Każdy przedsiębiorca wie, że zapewnienie swoim pracownikom odpowiednich warunków w pracy jest niezbędne, do utrzymania ich dobrego samopoczucia i tym samym, do utrzymania odpowiedniego stopnia produktywności w całej firmie. Kiedy będziemy chcieli zatroszczyć się o sytuację w naszym biurze, konieczne będzie wzięcie pod uwagę wielu różnych rzeczy. Dzisiaj zajmiemy się jednym z najczęściej pomijanych, czyli powietrzem. Brak dbałości o dobrą jakość powietrza to spory błąd, przed którym może uchronić nas odpowiedni system wentylacyjny. Dlaczego warto postawić na dobrą wentylację w biurze?
Wentylacja w biurze a przepisy – czy wentylacja jest konieczna?
Wentylacja w biurze to niezwykle ważna rzecz, która może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie naszych pracowników i ich efektywność. Wiedzą o tym nasi ustawodawcy, dlatego przepisy odnośnie wentylowania pomieszczeń biurowych są znacznie bardziej konkretne i wymagające, niż ma to miejsce w przypadku norm obowiązujących w domach prywatnych. Do jakich aktów prawnych musimy sięgnąć, jeśli chcemy dokładnie poznać wymagania odnośnie systemu wentylacji w biurze?
Wentylacja w biurze podlega przepisom ujętym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz w normach PN-83/B-03430/Az3:2000 i PN-73/B-03431. Zgodnie z przepisami, wentylacja mechaniczna czy rekuperacja w wielu wypadkach nie są obowiązkowe, jednak nie zmienia to faktu, że zdecydowanie warto o nich pomyśleć.
Dlaczego system wentylacji naturalnej nie sprawdza się w biurach?
Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego wentylacja mechaniczna to dobry pomysł do biura, nawet jeśli nie jest to od nas odgórnie wymagane, powinniśmy poznać schemat działania wentylacji grawitacyjnej, czyli naturalnej. Do tej pory możemy spotkać ten system w wielu budynkach, jednak niestety nie możemy powiedzieć, że cechuje się on niezawodnością, zwłaszcza w kontekście nowego budownictwa.
Wentylacja naturalna wykorzystuje w swoim działaniu naturalną siłę przyrody, jaką jest grawitacja. Zgodnie z prawami fizyki, ciepłe, czyli w tym wypadku zużyte powietrze, unosi się do góry, gdzie może się ulotnić przez wywietrzniki. Za dopływ do pomieszczeń świeżego powietrza przy tym systemie wentylacji odpowiadają okna i ukryte w nich nawiewniki.
Jak nietrudno się domyślić, to rozwiązanie ma niestety sporo wad. Podstawową z nich jest fakt, że nie mamy żadnej kontroli nad procesem wymiany powietrza w przypadku wentylacji naturalnej. Co więcej – może ona przestać działać w momencie, kiedy na zewnątrz panuje wyższa temperatura niż w naszych pomieszczeniach. W takiej sytuacji zostanie nam tylko otwarcie okna.
Dlaczego naturalna wentylacja w biurze to kiepski pomysł? Wynika to z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że biura są zazwyczaj usytuowane w nowoczesnych i dobrze izolowanych budynkach, w których wentylacja grawitacyjna nie ma prawa działać odpowiednio. Drugi jest związany z wielkością naszych pomieszczeń – biura często są niewielkie, a nawet jeśli są duże, to przebywa w nich na raz sporo osób. W takich warunkach nietrudno o wyższe stężenie dwutlenku węgla w powietrzu i pogorszenia jego jakości.
Wentylacja do biura? Wentylacja mechaniczna i rekuperacja!
W związku z wieloma niedogodnościami wynikającymi z wentylacji grawitacyjnej najlepszym wyjściem do biura wydaje się wentylacja mechaniczna lub pokrewna z nią rekuperacja. Dlaczego mechaniczna wentylacja w biurze jest lepszą opcją niż klasyczna wentylacja grawitacyjna?
System wentylacji mechanicznej, w przeciwieństwie do wentylacji naturalnej, nie zostawia nic przypadkowi. Proces pobierania świeżego powietrza z zewnątrz i wywiewania powietrza zużytego odbywa się dzięki dedykowanym do tego urządzeniom, takim jak wentylatory. To ich praca zapewnia odpowiedni poziom cyrkulacji w pomieszczeniu i może być w pełni przez nas kontrolowana, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Szczególnym rodzajem wentylacji mechanicznej jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej sposób działania jest niemal identyczny, jednak z jedną bardzo ceną funkcją – system rekuperacji pozwala na odzysk energii cieplnej z powietrza, którego aktualnie się pozbywa. Jest to nie tylko dobra wiadomość w kontekście stanu naszego środowiska naturalnego, ale także wtedy, jeśli weźmiemy pod uwagę nasze rachunki.
Dlaczego warto zatroszczyć się o wentylację w biurze? Podsumowanie
Wentylacja w biurze absolutnie nie jest czymś, co możemy lekceważyć. Pamiętajmy, że przebywanie w powietrzu o kiepskiej jakości, źle wpływa na nas i na naszych pracowników. W przypadku dużej ilości osób na stosunkowo małym metrażu (jak ma to miejsce w wielu biurach), ma to ogromne znaczenie, gdyż podczas oddychania naturalnie będą one produkowały sporą ilość dwutlenku węgla. Przebywanie w takim środowisku z całą pewnością nie jest optymalne i może się odbić na wielu aspektach naszego życia, w tym na naszej produktywności, czego z całą pewnością wolałby uniknąć każdy pracodawca.