Rosnąca liczba obiektów korzystających z wentylacji mechanicznej, która stała się niemal standardem nowoczesnego budownictwa. Z założenia jest to instalacja, która – przy prawidłowym montażu – nie powinna generować hałasu, ani przenosić go między poszczególnymi pomieszczeniami. Niemniej jednak zdarzają się obiekty, w których niezbędne jest wzmocnienie wyciszenia – wszędzie tam zastosowanie znajdują tłumiki akustyczne.
Tłumik akustyczny – uwolnij się od hałasów
Tłumik akustyczny, zwany również tłumikiem hałasu lub tłumikiem dźwięku jest elementem wentylacji mechanicznej. Jego zastosowanie polecane jest w szczególności w miejscach, w których wymagane jest zachowanie szczególnie niskiego poziomu hałasu i wyciszenie niemal wszystkich zewnętrznych dźwięków, jak sypialnie, biblioteki, sale koncertowe, teatry czy kina. Znajdzie również zastosowanie wszędzie tam, gdzie popełnione podczas projektowania lub montażu błędy – jak niekorzystne poprowadzenie lub niedostateczne odizolowanie kanałów wentylacyjnych – generują powstawanie hałasu lub szumów w instalacji.
Instalacja wentylacyjna z tłumikiem – gdzie go zainstalować?
Tłumiki akustyczne dedykowane wentylacji mechanicznej, instalowane są zazwyczaj w pobliżu generatorów największego hałasu w instalacji, jakim są wentylatory i regulatory przepływu. Często izolują również odcinki wyposażone w przepustnice i klapy pożarowe. Możliwe jest zamontowanie na jednym odcinku nawet kilku tłumików – zależy to w dużej mierze od natężenia wydobywającego się z instalacji hałasu. Takie wtórne tłumiki montowane są najczęściej w miejscach rozgałęzienia przewodów lub w bezpośredniej okolicy nawiewnika lub wywiewnika powietrza.
Tłumik akustyczny pasywny
Tłumiki pasywne działają w oparciu o energię dźwięków dostarczaną im z instalacji – jest ona z ich pomocą niwelowana, poprzez:
- absorbcję dźwięku – tłumiki absorpcyjne – hałas w instalacji, w kontakcie z materiałem dźwiękochłonnym, jakim wyłożona jest wewnętrzna strona tłumika (najczęściej jest to wełna mineralna), przenika do jego wnętrza, gdzie energia tarcia strumienia dźwięku zamieniana jest w ciepło,
- zdławienie dźwięku – tu również dochodzi do neutralizacji energii dźwięku przez jego zamianę w energie cieplną, jednakże odbywa się to wskutek powstania dużych oporów materiału porowatego, jakim wyłożone jest wnętrze tłumika dławiącego,
- odbicie dźwięku – energia dźwięku zostaje przekierowana.
Tłumik akustyczny aktywny
Ich działanie opiera się o wytwarzanie przeciwhałasu dla dźwięków wytworzonych w wentylacji mechanicznej. Nie jest to sposób tłumienia powszechnie stosowany w instalacjach, ponieważ technologia nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowana – uniemożliwia wychwycenie i neutralizacje wszystkich dźwięków. Praca nad tłumikami aktywnymi i podnoszeniem ich sprawności ciągle trwa, z uwagi na wiele zalet, jakie daje to rozwiązanie – w szczególności chodzi tu o brak jakichkolwiek strat w zakresie
Dopasowanie tłumika – co brać pod uwagę przy jego wyborze?
Aby tłumik akustyczny pracował optymalnie, powinien zostać dobrany indywidualnie do danej instalacji a dodatkowo:
- być zlokalizowany w miejscu występowanie problemu nadmiernego hałasu,
- posiadać zdolność do tłumienia tak hałasu, jak i wydma przenoszonego przez elementy instalacji,
- być zamontowany w miejscu umożliwiającym wykonanie jego oczyszczenie i konserwację,
- być dostosowanym wymiarami i parametrami do miejsca montażu,
- posiadać odpowiednie parametry w zakresie tłumienia hałasu – dostosowane do poziomu hałasu generowanego przez instalację.
Prawidłowo zamontowana wentylacja nie powinna generować hałasów. Jednakże nie zawsze mamy do czynienia z perfekcyjnym wykonaniem instalacji, a niektóre obiekty wymagają idealnego stłumienia dźwięków- również niewielkich nawet szumów wentylacji – wszędzie tam warto zainwestować w tłumiki akustyczne.