Zaznacz stronę

Schemat działania wentylacji grawitacyjnej w domu – co musisz wiedzieć?

kratka wentylacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest najmniej skomplikowaną formą wymiany powietrza. Stosuje się ją zarówno w blokach, jak i w domach jednorodzinnych. Czym wyróżnia się ten sposób wentylacji? Na co musisz zwrócić uwagę i w jaki sposób możesz dbać o prawidłowy przepływ powietrza?

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna w domu to najprostsze rozwiązanie pozwalające na wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jej budowa nie jest skomplikowana i składa się przede wszystkim z kominów wentylacyjnych. Ich liczbę oraz lokalizację planuje się już na etapie projektowania budynku.

Elementem wentylacji grawitacyjnej widocznym dla domowników jest oczywiście kratka wentylacyjna. Jest to specjalna osłona, wspomagająca przepływ powietrza. Nie musi być zamontowana w każdym pomieszczeniu, jednak jest niezbędna tam, gdzie nie ma wielu okien. Jej obecność jest obowiązkowa w łazienkach, kuchniach czy spiżarniach.

Warto pamiętać, że aby system wentylacji działał prawidłowo, muszą być zachowane następujące warunki:

  • temperatura wewnątrz domu musi być wyższa niż temperatura na zewnątrz,
  • okna i drzwi powinny być delikatnie rozszczelnione, aby zachowany był dopływ świeżego powietrza – alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie nawiewników okiennych, 
  • konstrukcja kanałów wentylacyjnych na dachu musi ograniczać możliwość wstecznego wdmuchiwania powietrza, a więc kluczowe jest jej odpowiednie zaprojektowanie.

Dodatkowo wentylacja grawitacyjna działa najlepiej wtedy, gdy na zewnątrz wieje lekki wiatr. 

Zalety i wady wentylacji grawitacyjnej

Montaż wentylacji grawitacyjnej to rozwiązanie o następujących zaletach:

  • prosta budowa instalacji – taka instalacja jest prosta i niewymagająca w montażu, jest powszechnie stosowana od wielu lat, przez co niemalże każdy fachowiec potrafi ją prawidłowo zaplanować i wykonać,
  • niska cena – to o wiele tańsze rozwiązanie niż np. rekuperacja, koszty tej instalacji są niewielkie,
  • niezawodność – ze względu na brak skomplikowanych urządzeń, które mogłyby ulec awarii, wentylacja grawitacyjna nie ulega uszkodzeniom i przy prawidłowej eksploatacji może służyć przez wiele lat,
  • brak hałasu – wentylacja grawitacyjna jest cicha i nie wymaga użycia wentylatorów, a więc jej użytkowanie jest w pełni komfortowe dla domowników, 
  • poprawa jakości powietrza – ze względu na ciągłą wymianę powietrza wewnątrz domu, wentylacja grawitacyjna pozwala poprawić jakość powietrza, które wpływa także na samopoczucie domowników.

Pomimo licznych zalet, system ten posiada również wady:

  • stosunkowo duże straty ciepła – zwłaszcza w porównaniu z rekuperacją, która w ostatnim czasie cieszy się sporym zainteresowaniem, największa utrata ciepła występuje w okresie zimowym,
  • brak możliwości regulacji – użytkownik nie może samodzielnie decydować o stopniu przepływu powietrza,
  • zależność od wielu czynników – w tym m.in. od temperatury zewnętrznej, na którą użytkownik nie ma żadnego wpływu,
  • brak możliwości filtracji powietrza nawiewanego – wentylacja mechaniczna oferuje taką możliwość, jakość powietrza ma ogromne znaczenie dla samopoczucia domowników.

Wentylacja grawitacyjna a regularne przeglądy

Dla zachowania prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej należy dbać o dwie podstawowe kwestie:

Czyszczenie wentylacji pozwala pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, które blokują przepływ powietrza. Zgromadzony kurz na kratce wentylacyjnej znacznie utrudnia prawidłową wentylację, dlatego należy go regularnie czyścić. Zaleca się robić to średnio raz na kilka tygodni, jednak wszystko zależy od tego, jak szybko gromadzi się brud.

Wentylacja w domu jednorodzinnym wymaga również regularnych przeglądów. Podczas takiej wizyty specjalista ocenia drożność, bieg i szczelność wszystkich kanałów wentylacyjnych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może je wyczyścić i udrożnić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podstawowy przegląd instalacji wentylacyjnej powinien być przeprowadzany raz w roku.