Zaznacz stronę

Co mówią przepisy o systemie wentylacyjnym w bloku?

przepisy

Odpowiednie wentylowanie pomieszczeń to bardzo istotna sprawa dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Wskazówki odnośnie prawidłowej instalacji systemu wentylacyjnego są określone przez różne normy i przepisy, oraz mogą się różnić, w zależności od tego, o jakim budynku mówimy. Dzisiaj weźmiemy na warsztat systemy wentylacyjne w blokach – co na ten temat mówią przepisy? Czy lokator mieszkania w bloku może zmodyfikować swoją wentylację, żeby poprawić jej działanie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Przepisy dotyczące systemu wentylacji

Zasady prawne odnośnie wentylowania pomieszczeń różnią się od siebie, w zależności od rodzaju budynku. Inne przepisy są przewidziane dla bloków, domów wolnostojących, czy budynków użyteczności publicznej. Podstawowym aktem prawnym, po który powinny sięgnąć osoby, które chcą poznać przepisy dotyczące systemu wentylacji,jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. nr 75 poz. 609 z 2002r, z późniejszymi zmianami).

Niezwykle ważne w tym kontekście są także normy. Określone są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 czerwca 1994 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm z zakresu budownictwa, gospodarki przestrzennej i komunalnej oraz geodezji i kartografii.

Co normy mówią o wentylacji w blokach?

Wyżej wymienione akty prawne zawierają wszystkie zasady, którym powinni kierować się architekci i projektanci budynków w kwestii wentylacji. Trudno jest jednak oczekiwać od przeciętnego lokatora wertowania wszystkich przepisów, żeby dowiedzieć się, co może zrobić ze swoim systemem wentylacyjnym, a co jest zakazane. W związku z tym zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty przepisów dotyczących wentylacji w blokach.

Najważniejsza norma dotycząca bloków to PN-83/B-03430. Dotyczy ona zasad wentylowania budynków użyteczności publicznej, oraz zamieszkania zbiorowego. Jakie są jej najważniejsze założenia? Podstawowym z nich jest rodzaj wentylacji, jaki można zastosować w tego typu budynkach. Będzie on zależny od ilości pięter – wentylacja naturalna może być stosowana w budynkach nie wyższych, niż dziewięć kondygnacji, natomiast każdy wyższy powinien być wyposażony w system wentylacji mechanicznej.

Niezwykle istotne w kontekście tej normy jest to, że systemy wentylacyjne nie mogą być ze sobą mieszane. Oznacza to, że jeśli w budynku znajduje się wentylacja grawitacyjna, lokator nie może zainstalować w swoim mieszkaniu systemu wentylacji mechanicznej. To z całą pewnością zła wiadomość dla tych, którzy narzekają na jakość powietrza w swoim mieszkaniu, gdyż wentylacja naturalna może się stać potencjalnym źródłem wielu problemów. Co może w świetle prawa zrobić mieszkaniec bloku, który chciałby nieco usprawnić przepływ powietrza w swoich czterech ścianach?

Poprawa wentylacji w bloku a przepisy – co może zrobić lokator?

Niestety jeśli mieszkamy w bloku, nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru, jeśli chodzi o poprawę cyrkulacji w naszym mieszkaniu, jednak nie oznacza to, że nie możemy zupełnie nic zdziałać w tym temacie. Żeby dobrze zrozumieć możliwe opcje, poświęćmy chwilę na objaśnienie zasady działania wentylacji naturalnej.

Wentylacja naturalna nazywana jest także wentylacją grawitacyjną. W swoim działaniu wykorzystuje fakt, że cieple powietrze, zgodnie z zasadami fizyki, unosi się ku górze. Dzięki temu, bazując na odpowiednim umiejscowieniu kratek wentylacyjnych, można pokierować je na zewnątrz budynku, co wytworzy odpowiedni ciąg powietrza, żeby nawiewniki w stolarce drzwiowej i okiennej mogły pobierać świeże powietrze z dworu.

Nieskuteczna wentylacja w bloku? Przyczyną mogą być… zbyt szczelne okna

W związku ze sposobem działania wentylacji naturalnej nasze okna i drzwi nie mogą być zbyt szczelne. Niestety w blokach, zwłaszcza tych starszych, często wymienia się okna na nowoczesne modele, które nie mają odpowiedniej wielkości nawiewników. Tego typu budynki też często dociepla się pomocą grubej warstwy styropianu, co także przekłada się na gorszą cyrkulację powietrza.

Przepisy dotyczące systemu wentylacji pozwalają lokatorowi na założenie w oknach specjalnych nawiewników, więc to właśnie od tego powinniśmy zacząć, jeśli zależy nam na poprawieniu jakości powietrza w naszym mieszkaniu. 

Podcięcie drzwi a wentylacja

Kolejną przyczyną, przez którą wentylacja naturalna może się okazać nieskuteczna, jest brak przestrzeni, przez które może się ono przemieszczać pomiędzy pomieszczeniami. Co to oznacza? Każde drzwi w naszym mieszkaniu powinny mieć niewielkie wcięcie od spodu, które umożliwi swobodny przepływ powietrza. Oczywiście nie ma przepisów, które określałyby odpowiednie parametry drzwi wewnątrz mieszkania, więc lokator może je wymienić i tym samym usprawnić cyrkulację powietrza w swoim domu.

Kratki wentylacyjne i nasady kominowe

Kratki wentylacyjne, podobnie jak inne wyposażenie w naszym domu, należy regularnie czyścić, żeby zagwarantować im odpowiednią sprawność. Bardzo często zwykłe przeczyszczenie elementów naszego systemu wentylacyjnego sprawi, że jego działanie będzie znacznie lepsze.

Jeśli jednak nasze wysiłki w tej kwestii nie przyniosą spodziewanych rezultatów, dobrym wyjściem może się okazać założenie nasadów kominowych, zamiast klasycznych kratek wentylacyjnych. Ich zadaniem jest usprawnienie ciągu powietrza i nie ma przepisów, które zabraniałyby dokonać tego typu instalacji w bloku.

Rekuperacja – pewny sposób na poprawę wentylacji w domu

O ile lokatorzy bloków mieszkalnych są bardziej ograniczeni przepisami dotyczącymi systemu wentylacji, to właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą poprawić jakość powietrza w swoich budynkach, mogą w każdej chwili zdecydować się na wybór rekuperacji. Jest to zdecydowanie najbardziej nowoczesny i skuteczny sposób na wentylowanie pomieszczeń, który nie tylko zapewnia nam odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy pomieszczeniami, ale także jest w stanie odpowiednio oczyścić powietrze, które trafia do naszego domu.